دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

معرفی و تحلیل رادار دریایی سمپسون

شنبه, ۱۲ دی ۱۳۹۴، ۱۱:۵۵ ب.ظ

سمپسون محصول موفقی از برنامه رادار تطبیقی پویش الکترونیکی چند منظوره (Multi-function Electronically Scanned Adaptive Radar) است که توسط صنایع سیستم های BAE به تولید رسیده و تا کنون 6 نمونه از آن نیز ساخته و به عنوان قلب سیستم دفاع هوایی Sea Viper (یا همان PAAMS) بر روی ناوشکن های دفاع هوایی کلاس تایپ 45 نصب گردیده است. سمپسون قابلیت پشتیبانی از عملیات پدافند هوایی به صورت نقطه ای و منطقه ای در برابر انواع اهداف هوایی فعلی و آینده در محیط های آلوده به جنگ الکترونیک و دارای عوارض ایجاد کننده کلاتر (سیگنالهای برگشتی ناخواسته به صفحه رادار) در دریا و زمین را دارد.

این سیستم از امکان هدایت و بهره گیری از دو نوع سیستم موشکی با آشیانه یابی فعال و نیمه فعال راداری و هدایت موشک در فاز میانی پرواز برخوردار است. اجزا و زیرسیستم های آن دارای مجموعه پشتیبان و جایگزین هستند تا به این صورت در زمان بروز عیب و اخلال در هریک از آن ها ، مشکلی برای ادامه عملیات رادار به وجود نیاید. علاوه بر این تمامی سیستم ها به مجموعه عیب یابی و اعلام داخلی مجهز هستند که تعمیر و عیب یابی را تسریع میکند. اجزای رادار از پیشرفته ترین و با کیفیت ترین ها در نوع خود هستند که عمر کاری آن را بسیار بالا برده و اطمینان از عملکرد ان را ایجاد نموده اند. به عنوان مثال در رادار از فرستنده های حالت جامد (solid-state) استفاده شده که عمر کاری بالایی داشته و قابلیت اطمینان بالایی دارند.

شماری از ویژگی های این رادار عبارتند از : جستجو و رهگیری دقیق اهداف به صورت واحد یا چندگانه و کنترل آتش و هدایت موشک های سطح به هوا جهت مقابله با آن ها ، کشف اهداف با سطح مقطع راداری بسیار پاین (اصطلاحا رادارگریز) و کشف و رهگیری اهداف در ارتفاع بسیار پایین (موشک های در حرکت به صورت Sea Skimming) ، نرخ بالا و متغیر داده (همچون برد ، سمت و جهت هدف و ........) جهت رهگیری لحظه ای و دقیق تهدیدات ، مقاومت بالا در برابر اقدامات متقابل الکترونیکی (ECM) ، عمل در باند فرکانسی اس (2 الی 4 گیگاهرتز) با ارائه نرخ بالای جستجو در کلاتر و ...

سمپسون راداری چند منظوره (multi-function ) از نوع آرایه فازی با پویش الکترونیکی فعال (AESA) است که دارای دو آرایه تخت راداری است که با نرخ 30 دور در دقیقه گردش میکنند. هر آرایه شامل 2560 المان فرستنده و گیرنده از جنس گالیوم آرسنید (GaAs ) با توان 20 وات است که در مجموع راداری با حدود 5000 المان و حداکثر توان 25 کیلووات را میسازد. در مراحل طراحی ، هر کدام از آرایه های رادار سمپسون به گونه ای طراحی شده اند که امکان نصب تا 10000 المان (به صورت نانو المان) را داشته باشند. هر المان فرستنده و گیرنده در این رادار دارای سیستم کنترل فاز دیجیتالی برای هدایت الکترونیکی امواج (جهت پوشش زوایای عمودی) است. هر کدام از دو آرایه رادار نیز دارای زنجیره پردازش مستقل هستند که توسط یک پیوند داده پر سرعت به صورت مجتمع درآمده و داده های آن ها به واحد پردازشگر منتقل میشود.

 

راداس سیمپسون و سامانه پدافندی استر

وزن مجموعه رادار با پوشش محافظ آن در حدود 4.6 تن است. مجموعه راداری دارای سیستم ارتباط بالا دستی (Uplink) باند ایکس جهت ارتباط با موشک و هدایت آن در فاز میانی است. شماری از ویژگی های فنی و قابلیت های این رادار عبارتند از : نرخ بالای فشرده سازی پالس (High pulse compression ratio) ، رهگیری مونوپالس ، تجزیه و تحلیل شرایط محیطی (Environmental analysis) ، فرآینده های دیجیتالی شکل دهی پرتو (Digital beamforming) ، احتمال پایین رهگیری (Low Probability of Intercept) و برخورداری از کامپیوتر مدیریت رادار جهت کنترل و فرم دهی خودکار موج و پرتو و .............. ویژگی های عملکردی این رادار شامل پوشش راداری به صورت نیم کره (Hemispherical coverage) ، قابلیت کشف بسیار بالا در برابر اهداف رادار گریز از جمله هواگرد ها و موشک ها ، کسب و ارائه دقیق اطلاعات هدف به صورتی سه بعدی ، رهگیری چندگانه (Multiple target tracking) ، نرخ بالای کسب و انتقال داده جهت هدایت دقیق موشک به سمت هدف ، قابلیت انجام عملیات مقابله به صورت خودکار در زمان نیاز به واکنش سریع و ......... . این رادار قابلیت کشف و رهگیری 500 الی 1000 هدف تا حداکثر برد 400 کیلومتر و درگیری همزمان با 12 هدف (در برخی منابع 8 هدف) از طریق موشک های پدافندی آستر را دارد.

 

روی تصویر کلیک کنید

بنا بر ادعاهای مطرح شده رادار سمپسون از توانایی کشف و رهگیری هدفی با سطح مقطع 0.008 متر مربع از فاصله بیش از 100 کیلومتر برخوردار است. یکی از مواردی که در طراحی این رادار مورد توجه ویژه قرار گرفته است بحث اقدامات متقابل الکترونیکی و مقابله با آن هاست. بدین منظور قابلیت ها و ویژگی هایی برای رادار در نظر گرفته شده که عبارتند از : صفرگذاری وفقی (Adaptive nulling) ، پرتوهای فرعی بسیار کم آنتن (Very low antenna sidelobes) ، پهنای باند بسیار بالا (Very high bandwidth) ، جهش فرکانس ، فشرده سازی پالس (Pulse compression) ، انتخاب خودکار فرم موج (Automatic waveform selection) و ....

منبع : میلیتاری

پی‌نوشت: روی تصاویر کلیک کنید
  • موافقین ۱۱
  • ۹۴/۱۰/۱۲
  • ۲۶۹۰ بار مطالعه شده است

رادار

سمپسون

نظرات (۳)

کافیه فقط رادارشو بزنی....
دانشنامه دفاعی:
بهترین گزینه برای این موشک‌های ضد تششع هستند.
از هرمز تا خ 59 و خ 31
مرگ بر آل سعود (یهود)
مرگ بر وهابیت و وهابی
مرگ بر رژیم اسرائیل
دانشنامه دفاعی:
مرگ بر آل کثیف سعود
مرگ بر وهابی
مرگ بر دروزی
مرگ بر منافقین و کفار
درود بر حزب الله
سلام بر نصرالله
الله و اکبر
جانم فدای رهبر
مرگ بر آل حمار کافر
نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.