دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

مقایسه MP-5، یوزی و برتا 12 (تصاویر)

چهارشنبه, ۸ مهر ۱۳۹۴، ۰۵:۰۰ ب.ظ

مسلسل یوزی


تصویر
تاریخچه:
اوزی و یا یوزی (در عبری: עוזי در انگلیسی: Uzi) نام مسلسل ساخت کشور اسرائیل است. مخترع مسلسل یوزی یک یهودی اسرائیلی آلمانی‌الاصل به نام یوزی گال* (1924-2002)بود که مسلسل یوزی را در سال ۱۹۴۸ میلادی برای اولین بار طراحی کرد. یوزی گال بر طبق وصیتش، امتیاز اسلحه یوزی را در اختیار وزارت دفاع اسرائیل قرار داد. اما مسلسل یوزی تنها نامش را از مخترعش نگرفته است و نام «یوزی» در زبان عبری مخفف جمله‌ای است، به معنای «خداوند قدرت من است».
مسلسل یوزی اسلحه سازمانی نیروهای دفاعی اسرائیل و برخی کشورهای دیگر است. یوزی تنها ۳٫۵ کیلوگرم وزن دارد و قادر به شلیک ۶۰۰ تیر در عرض تنها یک دقیقه است.
شکل کلی این سلاح از مسلسل دستی اس آ-23 (23-sa ) ساخت اسلوواکی اقتباس شده بود. در سال 1957 نمونه ی اولیه ی این سلاح با کمک صنایع اسلحه سازی فرانسه و بلژیک ساخته و به ارتش اسرائیل تحویل داده شد.
تصویرویژگیها:
شکل کلی این سلاح به گونه ای است که می توان آن را با یک دست گرفته و شلیک نمود و عضو یکی از خوش دست ترین اسلحه های دنیا به شمار می رود
به دلیل شکل کلی T شکل آن و قرار گرفتن خشاب در قبضه مرکز ثقل سلاح به وسط آن منتقل شده است و این خود موجب می شود سلاح حتی در هنگام شلیک خودکار کمتر لرزیده و باعث افزایش دقت تیر انداز می شود. نمونه های اولیه آن دارای قنداق ثابت چوبی و نمونه های جدید آن دارای قنداق فلزی تاشو می باشند.
بدنه از جنس ورق فولادی پرسکاری شده که بوسیله چهار خم موازی تقویت شده اند ساخته شده است. دستگیره گلنگدن آن در بالای سلاح قرار دارد و هنگام شلیک در محل خود ثابت می ماند.مقاومت آن در مقابل عوامل خارجی مانند گل و لای و خاک بسیار بالا می باشد(در حد ژ۳).
برگه ناظم در سمت چپ سلاح و بالای قبضه قرار دارد و دارای 3 حالت ضامن ، تک تیر و رگبار می باشد.
نواخت تیر آن در حدود 600 تیر در دقیقه و برد موثر آن ۲۰۰ متر می باشد. به دلیل سبکی و نواخت تیر مناسب ، این اسلحه بسیار مناسب جنگهای چریکی و فعالیت های امنیتی شناخته شد ، چنانکه در بسیاری کشورهای همانند اسرائیل تا آرژانتین ، شیلی و نیکاراگوئه توسط عوامل دولتی و امنیتی برای سرکوب شورشها و حرکت های آزادی خواهانه به کار برده شده است.
تصویرمشخصات فنی:
کالیبر : 9
وزن خالی: 7/3 کیلوگرم
طول با قنداق باز : 650 میلیمتر
طول با قنداق بسته:470 میلیمتر
طول لوله: 26 سانتیمتر
نواخت: 600 تیر در دقیقه
ظرفیت خشاب: 25 و 32 تیر
برد موثر: 200 متر

=======================================================================

مسلسل mp5
تصویر
اسلحه MP5 ساخت شرکت هکلرکخ آلمان است که یکی از مشهورترین مسلسلهای دستی است که در سراسر دنیا پخش شده و از جنگ جهنی دوم در حال تکمیل و توسعه است ، اولین تولید آن به نام MP54 نامگذاری شد که در سال 1964 وارد خدمت شد در سال 1966 پس از بهینه سازی به نام MP5 معروف گردید و در ارتش و نیروهای امنیتی آلمان به کار گیری شد . دو نوع آن به طور معمول در دسترس : قنداق ثابت و قنداق کشویی . شرکت هکلر کخ اقدام به بهینه سازی مجدد آن نمود که از جمله آن می توان به تغییر مکانیزم نشانه روی و قابلیت نصب صدا خفه کن اشاره نمود. همچنین فرم خشابها عوض شده و از حالت صاف به حالت خمیده تبدیل شد و ماشه آن از حالت فلزی به پلیمری تبدیل شد که باعث خوشدستی و سبکی سلاح می شود .
پس از گذشت هر سال به کاربران MP5 افزوده می شود به عنوان مثال مرزبانان آلمان ، سرویس ویژه هوابرد انگلیس (SAS) ، نیروهای فدارال آمریکا (FBI) ، پلیس انگلستان ، نیروی دریایی و تفنگداران دریایی آمریکا نیروهای دلتا و... از این سلاح استفاده می کنند. و همینطور در کشورهای یونان ، پاکستان ، مکزیک و ایران تحت لیسانس تولید می شود که هر کدام از آنها با بقیه متفاوت است .تصویرتنها رقیب MP5 در عرصه جهانی مسلسل UZI ساخت رژیم اشغالگر قدس است ارتش آلمان که پیش از این از یوزی استفاده می کرد به دلایل اقتصادی به جای یوزی از که تحت لیسانس در بلژیک تولید می شد MP5 را برگزید . موفقیت MP5 غیر قابل اغماض است این موفقیت پایه در به کار گیری بهترین مواد در ساخت ، قابل اطمینان تر ، دقت بسیار بالا ( به علت مکانیزم گلنگدن بسته) و ارگونومی آن دارد . که موجب فروش بیش از حد این سلاح گردید تا جایی که هیچ یک از مسلسل های مدرن فعلی به پای آن نمی رسد ( مسلسل یوزی در حال حاضر تولید نمی شود) .
برخلاف مدلهای قبلی MP5 مدل کوچک شده ژ3 نمی باشد تنها مکانیزمها شباهتهایی با ژ3 دارد در حالی که ارگونومی و دقا آن بسیار بالاتر از ژ3 است .
در مدلهای گذشته MP5 دارای برگه ناظم آتش دو زمانه ( ضامن و تک تیر) که با ساخت MP5A2 ارتقا یافته و به سه وضعیتی تبدیل شد (ضامن ، تک تیر ، رگبار) ولی در مدل MP5A3 باز هم ارتقا یافته و به برگه ناظم 4 وضعیتی ( ضامن ، تک تیر ، سه تیر ، رگبار ) تبدیل شد.
مداومت آتش این سلاح بسته به نوع لوله و مهمات استفاده شده دارد . لوله آن امکان اتصال صدا خفه کن به آن را می دهد و همچنین می توان بر روی آن دوربین معمولی و دید در شب نصب کرد . خشاب استاندارد آن 30 تیری خمیده است و لی خشاب 15 تیری آن نیز در دسترس می باشد.

تصویر
کالیبر 19×9 میلیمتر PARA
وزن 2.54 کیلو گرم
طول اسلحه 490 میلیمتر قنداق جمع / 660 میلیمتر قنداق باز
طول لوله 225 میلیمتر
سرعت نواخت تیر 800 تیر در دقیقه
ظرفیت خشاب 30 – 15 – 45 تیری

=======================================================================

مسلسل دستی برتا
تصویرمسلسل دستی برتا مدل 12 اس – 2 به وسیله فشنگ های 19x9 تغذیه می شوند و به وسیله فشار مستقیم گاز باروت مسلح می شود.مکانیزم کارکرد سلاح از نوع گلنگدن باز می باشد.دارای یک قنداق تاشو فلزی و چکاننده سه وضعیتی ( ضامن،تک تیر،رگبار ) است.
گلنگدن تلسکوپی این سلاح بگونه ای طراحی ده است تا بخشی از حرکت خود را بر روی لوله 200 میلی متری خود انجام دهد.این شیوه موجب می شود تا بتوان سلاح را کوتاه تر تولید نمود.این مسلسل دستی بسیار جمع و جور می باشد و دارای کمترین لرزش در هنگام شلیک است.
قبضه جلویی،محل خشاب،حافظ ماشه برگه ناظم آتش و ضامن قبضه ای خودکار تماما بصورت یک مجموعه بر روی بدنه اصلی قرار دارد.این ترکیب خوب و جالب سال هاست که در ساخت مسلسل های برتا سری 12 رعایت می شود تمامی این مجموعه بصورت هوشمندانه بر روی سلاح قرار گرفته است. سادگی قطعات ساخته شده و تعداد اندک آن یکی از امتیازات این مسلسل دستی می باشد.
مسلسل برتای 12- اس- 2 مدل بهینه سازی شده نمونه اس می باشد.این مدل که با فشنگ های استاندارد ناتو قادر به شلیک می باشد توسط نیروهای ناتو آزمایش شده است و تاییدیه کیفیت را دریافت نموده.

تصویر
برگه ناظم آتش و دستگیره مسلح کننده جدید
انتخاب وضعیت شلیک در این سلاح در حالت های ضامن،تک تیر و رگبار براحتی توسط برگه ناظم آتش که در سمت چپ و بالای قبضه قرار دارد انجام می شود.حرف "اس" به معنی ضامن،عدد (1) به معنی تک تیر و حرف ® به معنای رگبار است.برای قرار دادن برگه ناظم آتش در هر یک از سه وضعیت گفته شده نیازی به برداشتن دست از روی قبضه نیست.در این حالت ضامن ماشه و گلنگدن هم زمان با هم قفل می شوند.یکی از نقاط ضعف مسلسل های سری 12 حرکت دستگیره گلنگدن به هنگام شلیک بود.این امر مشکلات زیادی را برای تیر انداز بوجود می آورد.امکان برخورد با دست و یا با لباس مهمترین این خطرات بود.در مدل جدید اس – 2 این نقیصه رفع شده و دستگیره گلنگدن بگونه ای طراحی شده است که بعد از عمل مسلح کردن سلاح دستگیره گلنگدن در محل خود ثابت می ماند و به هنگام تیر اندازی مانند نمونه های قبلی این سلاح حرکت نمی کند.این دستگیره گلنگدن ضریب ایمنی سلاح را افزایش داده است.
قابل تنظیم ، قابلیت انطباق و ایمنی
مگسک سلاح دارای تیغه ای قابل تنظیم می باشد.محل تنظیم در سمت بوسیله مگسک و تنظیم در برد بوسیله روزنه دید در دو وضعیت 100 متر و 200 متر انجام پذیر است.
قنداق سلاح به راحتی و با دو حرکت در حالت باز قرار می گیرد با استفاده از مکانیزمی جالب قنداق در حالت باز از ایستایی مطمئنی برخوردار است.هنگامی که قنداق در حالت بسته قرار دارد در سمت راست سلاح قرار می گیرد.در این حالت کفی قنداق در امتداد میله قنداق و در بالای قبضه جلویی قرار می گیرد.در این حالت قنداق هیچ گونه مزاحمتی برای تیر انداز و سلاح ایجاد نمی کند.پوکه پران سلاح در داخل بدنه اصلی و بصورت ثابت قرار دارد.این پوکه پران به همراه ناخن فشنگ کش از نظر کاربرد بسیار مطمئن می باشند.بدنه سلاح از ورق فولادی که به وسیله پرس لول و فرم دهی ساخته شده است.پوشش بدنه فولادی آن بوسیله رنگ پخته و گلنگدن و ناخن فشنگ کش بوسیله آب کرم پوشش داده شده اند.

وسایل جانبی

1- خشاب 32 تیری
2- بند حمل
3- کیت نظافت
4- آچار تنظیم در سمت مگسک
5- پایه دوربین قابل اتصال روی بدنه اصلی
6- صدا خفه کن
7- دوربین دات پوینتتصویرمشخصات فنی برتا مدل PM-12 S2:

کالیبر 19 x9 ناتو
مکانیزم مسلح شدن گلنگدن باز
ضامن ضامن ، تک تیر ، رگبار
ظرفیت خشاب 32 گلوله
مکانیزم ایمنی ضامن دستگیره گلنگدن،ضامن قبضه ای،ضامن لنگدن، ضامن چکاننده
طول کلی 660 میلی متر
طول با قنداق بسته 418 میلی متر
طول لوله 200 میلی متر
فاصله شکاف درجه و مگسک 285 میلی متر
ارتفاع(بدون خشاب) 180 میلی متر
ارتفاع (با خشاب) 244 میلی متر
وزن با خشاب خالی 480/3 کیلو گرم
وزن با خشاب پر 820/3 کیلو گرم
گام خان و جهت گردش 250 میلی متر – شش خان راست
تنظیم مسافت هدف شکاف درجه ای پله ای مسافت های 100و200 متر
تنظیم سمت بوسیله مگسک
سرعت علمی تیر اندازی 550 تیر در دقیقه

=======================================================================

مقایسه عملیاتی سه مسلسل ( beretta 12 s – mp 5 – uzi )

در یک نبرد تعریف شده برای مسلسل های دستی که عموما به فواصل درگیری کمتر از 200 متر و در محیطهای بسته شهری و یا مناطق جنگلی اتفاق می افتد ، طول سلاح با توجه به شرایط خاص ، اهمیت بسیاری پیدا می کند.زیرا طول مناسب قدرت تحرک بیشتری را به کاربر می دهد.

هر سه سلاح (یوزی ، ام پی 5 و برتا 12 ) از نظر طول در اندازه قابل قبولی قرار دارند . موضوع دیگر ، میزان نواخت تیر در حالت خودکار در این گروه از مسلسلها میباشد . بدلیل آنکه معمولا درگیریهای شهری و نزدیک تنها در یک مرحله عملیاتی 60 دقیقه ای انجام میشود و سپس زمان درگیری در وضعیت زرد یا سبز قرار میگیرد ، میزان حجم مهمات قابل حمل مسئله نگران کننده ای نمیتواند باشد .

یکی دیگر از خصوصیات این نوع درگیری مدت زمان اندک روئیت هدف و یا اهداف میباشد . در یک درگیری شهری بطور متوسط زمان روئیت و هدف قرار دادن آن به 3 الی 6 ثانیه محدود میشود . با توجه به موارد ذکر شده میتوان مسلسلی را از این نظر مطلوبتر دانست که نواخت تیر بیشتری داشته باشد . مسلسل mp – 5 با نواخت تیر 800 تا 850 تیر در دقیقه نسبت به مسلسل uzi و beretta 12 s با نواخت 550 الی 600 تیر دارای برتری نسبی بیشتری میباشد .

فاکتور مهم دیگر در این مقایسه بحث میزان کنترل پذیری سلاح در هنگام شلیک خودکار است . به هر مقدار ، کنترل پذیری سلاح بیشتر باشد امکان اصابت بههدف توسط تیرانداز بیشتر خواهد بود . در این گروه ، مسلسل برتا 12 اس با وجود یک قبضه در زیر لوله حتی با وجود استفاده از مکانیزم گلنگدن باز و جابجایی آلات متحرک تقریبا سنگین آن که در هنگام شلیک موجب برهم خوردن تعادل سلاح میشود ، کنترل پذیری بهتری نسبت به دو مسلسل دیگر دارد .

در این دو مسلسل uzi و mp – 5 مسلسل ام پی 5 مقام دوم را در کنترل پذیری در هنگام شلیک دارد .این امر مدیون طراحی خوب قبضه ، وزن سبکتر گلنگدن و استفاده از مکانیزم گلنگدن بسته آن میباشد . در این گروه ، مسلسل یوزی با گلنگدن سنگین خود و شکل نا مناسب زاویه قرار گیری قبضه به بدنه ، کمترین میزان کنترل پذیری و پایداری را در هنگام شلیک خودکار را دارا میباشد .

=======================================================================

مقایسه ساختمان سه مسلسل (beretta 12 s – mp 5 – uzi )

در یک عملیات هجومی یا تدافعی جنگ شهری با توجه به زمان اندک درگیری در وضعیت آتش و با توجه به آموزش نیروهای استفاده کننده از این سلاحها بطور عام شیوه و زمان باز و بست و نظافت سلاح چندان اهمیت ندارد ، اما بمنظور مقایسه کامل هر سه سلاح ، این مبحث نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد .

در این مرحله مسلسل یوزی بالاترین رتبه را بدست می آورد . در زمان باز و بست مسلسل یوزی می توان تنها با چهار عمل سلاح را باز و با چهار عمل آنرا بست . در مسلسل یوزی تقدم و تأخری در باز و یا بستن آنها وجود ندارد مگر درب جعبه خزانه سلاح . ضمن آنکه قابلیت جدا کردن لوله ، کار نظافت لوله و خزانه را بسیار آسان کرده است .

در مرحله بعدی مسلسل برتا قرار میگیرد که عملیات باز و بست آن مانندمسلسل یوزی بسیار آسان و سریع انجام می شود . اما نکته ای را که نباید فراموش کرد بد قلق بودن قرار دادن آلات متحرک و فنر ارتجاع آن است بخصوص آنکه معمولا در هنگام جازدن فنر ارتجاع قطعه پوکه پران به آن گیر می کند .

و در آخر مسلسل MP-5 قرار دارد . برای آشنایی بیشتر ، زمان تقریبی باز کردن هر سه مسلسل بر حسب زمان ذکر می شود :

مسلسل یوزی : 5 الی 7 ثانیه

مسلسل برتا : 9 الی 12 ثانیه

مسلسل MP-5 : 10 الی 13 ثانیه

=======================================================================

مبحث ارگونومی سه مسلسل (beretta 12 s – mp 5 – uzi )

ارگونومی یعنی چه؟
ارگونومی‌در یک تعریف بسیار روان و ساده یعنی راحتی و در تعریف کامل تر یعنی مطالعه علمی‌کار، انسان و محیط و استفاده از اطلاعات حاصل از این مطالعه در طراحی بهتر کار و محصولات به منظور راحتی بیشتر انسان.

شکی وجود ندارد که در طراحی یک سلاح مبحث ارگونومی اهمیت بسیار زیاد و مستقیم در کاربری سلاح دارد . در این بخش بصورت خلاصه سه مسلسل را مورد بررسی قرار می دهیم .

عوامل مورد بحث عبارتند از :

1 – شکل و فرم قبضه

2 – شکل و محل قرارگیری برگه ناظم آتش

3 – شکل و محل قرارگیری دستگیره مسلح کننده

4 – نحوه باز و بست قنداق

5 – تعویض خشاب

1 ) شکل و فرم قبضه

در این بخش مسلسل MP – 5 و برتا در یک رتبه قرار میگیرند . زاویه مناسب قبضه در هنگام کاربری و شلیک به گونه ای انتخاب شده است تا بدنه سلاح در امتداد ساعد قرار بگیرد اما در مسلسل یوزی زاویه عمود قبضه به بدنه موجب میشود تا بدنه سلاح و لوله آن قدری به سمت بالا متمایل شود. ضمن آنکه به دلیل استفاده از مکانیزم گلنگدن باز و وزن سنگین آن و تغییر مرکز ثقل در هنگام شلیک امکان هدفگیری دقیق را به صورت محسوس کم می نماید .

2 ) شکل و محل قرارگیری برگه ناظم آتش

در این بخش مسلسل MP – 5 و برتا در یک رتبه قرار میگیرند . انتخاب برگه ناظم آتش که حول محور خود می چرخد امکان راحت تری را برای کاربر برای تغییر وضعیت شلیک از ضامن به تک تیر و رگبار و بالعکس فراهم می کند . اما در مسلسل یوزی به دلیل حرکت بصورت خطی برگه ناظم آتش ، تیرانداز در عمل مقداری با مشکل روبرو خواهد شد هر چند که محل آن نیز مناسب باشد .

3 ) شکل و محل قرارگیری دستگیره مسلح کننده

در این بخش دو سلاح یوزی و MP-5 در یک رتبه قرار میگیرند. هر دو سلاح دارایدستگیره مسلح کننده ای می باشندکه در هنگام شلیک ، ثابت قرار میگیرد و هیچگاه حرکتی به عقب و جلو ندارد. در مسلسل برتا دستگیره مسلح کننده مستقیما به آلات متحرک متصل می باشد. و در هنگام شلیک به جلو و عقب حرکت می کند.هر چند در هنگام شلیک مشکل حادی برای تیرانداز بوجود نمی آورد،اما با توجه به نوع مأموریت این سلاحها که در بعضی مواقع باید از پهلو و دستان نزدیک به بدن تیرانداز عمل شلیک انجام شود ، امکان برخورد بسیار آن با لباس و یا سایر تجهیزات تیرانداز وجود دارد .

4 ) نحوه باز و بست قنداق

در این مرحله مسلسل MP-5 رتبه بیشتری را بدست می آورد.عمل باز کردن قنداق این سلاح در هنگام شلیک تنها به یک ثانیه نیاز دارد.ضمن آنکه قنداق کاملا در راستای لوله و آلات متحرک قرار دارد و این امر در هنگام شلیک کنترل پذیری بیشتری را به سلاح می دهد.

در مرحله بعدی مسلسل یوزی قرار دارد. عمل باز کردن قنداق این سلاح به 2 یا 3 ثانیه وقت نیاز دارد.ضمن انکه عمل بستن آن به 4 الی 6 ثانیه زمان نیاز دارد.قنداق این سلاح بر خلاف مسلسل MP-5 در راستای لوله و آلات متحرک قرار نمیگیرد و قدری پائین تر از خط طولی بدنه سلاح قرار دارد.

در مرحله آخر مسلسل برتا قرار دارد.قنداق این سلاح در دو مرحله باز و آماده شلیک می شود.در یک مرحله کفی قنداق باید باز شود و در مرحله بعدی میله قنداق.زمان باز شدن یا بستن قنداق آن به 4 ثانیه زمان نیاز دارد.

5 ) تعویض خشاب

در بحث تعویض خشاب هر سه سلاح از امتیاز مساوی برخوردارند.

امتیازهای ارگونومی سه مسلسل(نام سلاح و نمره ها به ترتیب است)
امتیازها :

1 – بد

2 – مناسب

3 - خوب

نام مسلسل
MP - 5
UZI
BERETTA -12 s

وزن
3
1
2

طول
3
3
3

کنترل نیروی نواخت تیر خودکار
3
2
3

آماده سازی قنداق
3
2
2

برگه ناظم آتش
2
1
2

دستگیره مسلح کننده
2
3
1

فرم قبضه
2
1
3

باز و بست قنداق
3
2
1

باز و بست صحرایی
2
3
1

مجموع امتیاز
23
18
18

میلیتاری

 • موافقین ۴
 • ۹۴/۰۷/۰۸
 • ۸۵۴۹ بار مطالعه شده است

MP5

ام‌پی5

برتا

یوزی

نظرات (۲)

 • پیمان پورجبار
 • با سلام و تبریک عید مبارک غدیر به برادران عزیزم.
  اتفاقا بنده به دنبال یک همچنین مطلبی بودم تا این سه سلاح را با هم مقایسه کنم.دستتان درد نکند
  بسیار خوب بود.
  دانشنامه دفاعی:
  خوشحالم که مورد پسند شما برادر عزیزم قرار گرفت.
  بنده که بارها عرض کرده‌ام اگر هر کدام از دوستان سلاح خاصی مد نظر دارند امر بفرمایند تا به معرفی و تحلیل آن بپردازیم.
  شما برادر دردانه و گرامی‌ام که جای خود، هر سلاحی که مد نظرتان بود فقط امر بفرمایید. از سلاح دستی تا زیر دریایی‌و رادار و...
  خیلی خوب بود متشکرم
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.