دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

۱۷۶ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

مجله آمریکایی "نشنال اینترست" طی مقاله‌ای با عنوان "افشا شد: چرا آمریکا به سلاح‌های جدید و فوق قابل‌استفاده هسته‌ای نیاز دارد"، درباره نیاز آمریکا به سلاح‌های هسته‌ای که بر خلاف بمب‌های بزرگ اتمی، در شرایط متعارف "قابل‌استفاده" باشند، می‌نویسد: بر اساس دیدگاه یک اتاق فکر، آمریکا نیاز به تولید سلاح‌های هسته‌ای "قابل‌استفاده" بیشتر برای جلوگیری از هرگونه درگیری نظامی هسته‌ای در آینده دارد. مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، یکی از اتاق فکرهای برجسته مناسبات بین‌المللی که در واشنگتن واقع است که اخیرا گزارشی را تحت عنوان "پروژه اتم: رویکرد استراتژی‌های رقابتی جهت تعریف وضعیت و استراتژی هسته‌ای آمریکا برای سال‌های 2025 تا 2050" منتشر ساخته است.

چرا آمریکا به سلاح‌های اتمی بیش‌تری نیاز دارد
افشا شد: چرا آمریکا به سلاح‌های جدید و فوق قابل‌استفاده هسته‌ای نیاز دارد

کلارک مرداک نویسنده گزارش مذکور، بر لزوم تولید و گسترش سلاح‌های هسته‌ای کنترل شده از سوی آمریکا جهت جلوگیری از حملات هسته‌ای محدود توسط کشورهای دیگر تاکید کرده است. مرداک در ادامه می‌آورد: "آمریکا نیازمند تولید سلاح‌های هسته‌ای محدود بیشتر جهت پاسخگویی قاطع و مستقیم به هر گونه بکارگیری سلاح‌ هسته‌ای از سوی دشمن دارد".

وی در جای دیگر به شرح و تفصیل توضیح می‌دهد: "سلاح‌های مناسب برای استفاده کنترل شده شامل کلاهک‌هایی با قدرت انفجاری کم‌تر و تأثیر ویژه (تخریب محیطی کم‌تر، تشعشع بیش‌تر، نفوذ به عمق بیش‌تر، موج الکترومغناطیسی، و تأثیرات دیگر بر اساس پیشرفت فناوری) و شاید موشک‌های کروز با اندازه کوچک‌تر و برد کوتاه‌تر با قابلیت شلیک از جنگنده‌های اف-35 می‌شود".

نگاه مرداک این تفکر را در خود دارد که قدرت غیرقابل مقایسه نظامی آمریکا با دیگران، موجب تحریک دشمنان بالقوه این کشور جهت بکارگیری سلاح هسته‌ای برای خاموش کردن آتش حقارتشان شده است. به اعتقاد مرداک، خطر اصلی این است که یکی از این کشورها از سلاح هسته‌ای کنترل شده برای عقب‌نشاندن آمریکا استفاده کند. اگر چنین سناریویی به وقوع بپیوندد، آمریکا دچار "خودبازدارندگی" می‌شود و نمی‌تواند پاسخ هسته‌ای به کشور مهاجم بدهد.

این کارشناس، معتقد است از آنجا که اکثر گزینه‌های پاسخگویی آمریکا، وسیع، "کثیف"، و دارای اثرات مخرب جانبی (مانند کشته شدن غیرنظامیان) خواهد بود، واشنگتن ممکن است دچار خودبازدارندگی شود و نتواند به حملات هسته‌ای محدود، پاسخی مشابه بدهد. حتی احتمال این‌که دشمنان بالقوه آمریکا تصور کنند آمریکا گرفتار خودبازدارندگی است، بطور چشمگیری امکان اینکه از سلاح هسته‌ای در جریان مناقشه با آمریکا استفاده کنند را بالا می‌برد.

مرداک، اولین تحلیل‌گری نیست که چنین خطری را پیش‌بینی می‌کند. بطور مثال، "کی‌یر لیبه" و "داریل پرس" در مجله "فارن افیرز" در سال 2009 نوشتند: "طی مناقشه با آمریکا، اگر یکی از کشورهای متخاصم سعی بر تحت فشار قرار دادن آمریکا بنماید، آنگاه کشور ما می‌ماند و یک انبار عظیم از تسلیحات و گزینه‌های دهشتناک تلافی‌جویانه. نابود کردن تهران یا پیونگ‌ یانگ در تلافی یک حمله محدود، بسیار نامتناسب خواهد بود و حملات متعاقب اتمی از سوی این دو کشور نیز محتمل است. بازدارندگی وابسته به این نوع تهدید غیرواقعی، اعتبار ندارد."

چرا آمریکا به سلاح‌های اتمی بیش‌تری نیاز دارد
استفاده از بمب اتمی در واکنش به یک حمله محدود، کاملاً غیرمتقارن خواهد بود

چنین سناریویی دور از ذهن نیست. حداقل از سال 2000 به این طرف، موضع دفاعی روسیه بر سیاست کاهش تنش حملات هسته‌ای استوار بوده است. آیا می‌توان این سیاست رسمی مسکو را اینگونه استنباط کرد که در صورت رویارویی با یک قدرت بزرگ، روس‌ها از حملات اتمی محدود برای "کاهش تنش حملات هسته‌ای" استفاده می‌کنند؟! یک چنین سیاستی از سوی دولت پیونگ یانگ نیز (در صورت دستیابی به کلاهک‌های هسته‌ای قابل حمل) محتمل است.

همانگونه که مجله "نشنال اینترست" پیشتر اشاره کرده بود، امروزه دقت بالای "موشک‌های هدایت‌شونده دقیق"، احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای کنترل شده بدون رساندن آسیب گسترده به غیرنظامیان را بالا برده است.

لیبه و پرس با استفاده از یک مدل رایانه‌ای پنتاگون تخمین زده‌اند که بطور مثال، هر گونه واکنش آمریکا به یک حمله نظامی، با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای با قدرت انفجاری بالا و هدف قرار دادن انبار موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای چین، موجب مرگ 3 الی 4 میلیون نفر می‌شود. این در حالی است که استفاده از موشک‌های هوابُر کنترل شده، این مقدار را به 700 نفر تقلیل خواهد داد.

مرداک، لیبه، و پرس تنها کارشناسانی نیستند که دولت آمریکا را تشویق به استفاده از سلاح‌های کاربردی‌تر می‌کنند. در گزارش جدید "پروژه اتم"، "آلبریج کولبی" تحلیل‌گر مرکز امنیت نوین آمریکا، (به همراه شان بریملی و ایلای راتنر) نیز خواستار تاسی به چنین رویکردی شده است.

البته آنطور که انتظار می‌رفت، توصیه مرداک بحث‌های خاص خود را به دنبال داشت. "کینگستون ریف" رئیس بخش خلع سلاح و سیاست کاهش تهدید هسته‌ای در شورای کنترل سلاح- در گفتگو با پایگاه تحلیلی "ثینک‌پروگرس"، در مورد توصیه مرداک اینچنین گفت: "من به چندین دلیل، سخنان مرداک را بی‌اساس می‌دانم. [فکر نمی‌کنم] روسیه و چین چندان به کاربرد تنش‌زدایی و اینکه ما خواستار تغییر رژیم در آن کشورها نیستیم، واقف باشند".

چرا آمریکا به سلاح‌های اتمی بیش‌تری نیاز دارد
بعید است روسیه و چین، به هرگونه اقدام آمریکا در جهت تنش‌زدایی اعتماد کنند

"باری بلشمن" یکی از مؤسسان مرکز "استیمسون" که گزارشی جدید در پروژه اتم نوشته است- نیز با دیدگاه مرداک مخالف است و در گزارش خود به همراه "راسل رومبا" بر این تاکید می‌ورزند که اتفاقا تفوق و برتریت قدرت آمریکا موجب کاهش انتشار سلاح در چارچوب استراتژی امنیت ملی این کشور می‌شود. بلشمن، در گفتگو با ثینک‌پروگرس، با توضیح اینکه پیشنهاد مرداک یعنی هدر دادن بی‌رویه پول و ایجاد فرصت برای تروریست‌ها جهت دزدیدن این تجهیزات هسته‌ای [به علت کوچک‌تر بودنشان]، آن را "از خیلی جهات وحشتناک" خواند.

به نوشته این مجله، یک چنین تغییر گسترده‌ای در بدنه هسته‌ای آمریکا در دولت اوباما بسیار بعید به نظر می‌رسد. در هر حال، این گونه موضوعات، چالش‌هایی است که رئیس جمهور بعدی آمریکا باید با آنها دست و پنجه نرم کند.

مشرق

 • ۰ نظر
 • موافقین ۴
 • ۳۱ تیر ۹۴ ، ۱۷:۳۰
 • ۵۲۲بار مطالعه شده است

پایگاه خبری دبکا نزدیک به منابع اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که ایران هفته گذشته سفارش مربوط به خریداری 100 فروند هواپیمای سوخت رسان "آی ال 78" را به روسیه داده است تا از این هواپیماها برای کمک به سوختگیری جنگنده های خود در پروازهای میان برد استفاده کرده و مسافت پرواز جنگنده های خود را به بیش از 7300 کیلومتر افزایش دهد.

دبکا مدعی شده است که این قرارداد در تناقض با مفاد توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی است که هفته گذشته در وین به امضای دو طرف رسیده است.

این هواپیماهای سوخت رسان قادر به سوخت رسانی همزمان به 6 تا 8 فروند هواپیمای جنگنده هستند. این قرارداد به راحتی اسرائیل را در تیررس جنگنده بمب افکن های ایران قرار خواهد داد. این قرارداد همچنین نیروی هوایی ایران را از نظر کیفیت و قدرت ظرفیت سوختگیری هوایی، در رتبه بالاتری نسبت به رژیم صهیونیستی قرار خواهد داد.

ادعای مضحک سایت صهیونیستی دبکا+عکس

دبکا در ادامه ادعا کرده است که در حالی که توافقنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های تسلیحاتی علیه تهران را تا سال 2020 میلادی حفظ می کند، خریداری این هواپیماها از سوی ایران نقض آشکار این توافقنامه به شمار می رود.

ایران و قدرت های جهانی سه شنبه 23 تیرماه رسما دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک را اعلام کردند. شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه طی جلسه‌ای قطعنامه‌ای که قطعنامه‌های پیشین ضد ایرانی این نهاد را لغو کرده و تحریم‌ها علیه تهران را برخواهد چید، با 15 رأی موافق و بدون رأی مخالف تصویب کرد.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، این ادعا از آنجا مضحک است که نیروی هوایی روسیه با وجود حجم زیادی از جنگنده ها و بمب افکن های خود در حال حاضر 19 فروند از این هواپیما را در اختیار داشته و 31 فروند از آن را نیز سفارش داده است و چند کاربر دیگر این سوخت رسان نیز مثل هند، پاکستان، چین و الجزایر نیز هر کدام تعداد کمتر از 10 فروند از این هواپیما را در اختیار دارند.
تسنیم
 • ۰ نظر
 • موافقین ۴
 • ۳۱ تیر ۹۴ ، ۱۷:۲۸
 • ۵۰۵بار مطالعه شده است

امیر کیومرث حیدری جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به فعالیت‌های این نیرو در راستای رفع نیازها و به‌روزرسانی تجهیزات اظهار داشت: متخصصان جوان و متعهد سازمان جهاد خودکفایی نزاجا همواره در راستای بهینه‌سازی و ساخت تجهیزات مورد نیاز این نیرو گام برمی‌دارند.

وی با بیان اینکه در عرصه دفاع زمینی و هوایی پروژه‌های جدیدی را در نظر گرفته‌ایم، که یکی از آن‌ها «اتوماسیون ربات پدافندی» است، افزود: بحمدالله در این حوزه به دستاوردهای مطلوبی دست یافته‌ایم که «اتوماسیون ربات پدافندی» با قابلیت پرتاب از لانچرهای دوتایی و چهارتایی یکی از این موارد است.

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش ادامه داد: «اتوماسیون ربات پدافندی» در حوزه پدافندی با دخالت سامانه‌های رباتیک راکت‌های ضدهوایی را با فاصله‌ای تا شعاع 500 متر از خدمه پرتاب می‌کنند، که این سیستم پدافندی مراحل آزمایشی را طی کرده، و تاکنون دو تا سه مورد تست و تمرین موفقیت‌آمیز را پشت سر گذاشته است.

امیر حیدری تاکید کرد: این سامانه که با لانچرهای دو تایی و چهارتایی می‌تواند علیه اهداف هوایی اجرای عملیات کند دارای ویژگی‌های منحصر به خود است، که ان‌شاءالله در رزمایش‌های آتی از آن استفاده خواهد شد.

 کلید خوردن پروژه‌های مین‌یابی، دیده‌بانی و مین‌روبی رباتیک در نزاجا

وی با بیان اینکه نیروی زمینی توسعه و بهره‌برداری از تجهیزات رباتیک را در ابعاد وسیع در دستور کار خود قرار داده است، عنوان کرد: در حوزه رباتیک تاکنون پروژه‌های مین‌یابی، مین‌روبی، و دیده‌بانی کلید خورده است؛ که تاکنون  توفیقات خوبی را تاکنون در این زمینه به‌دست آورده‌ایم.

جانشین فرمانده نزاجا در خصوص «ربات دیده‌بان» گفت: این سامانه با هدف تشخیص تحرکات دشمن با کمترین دخالت نیروی انسانی تعبیه شده است، که ان‌شاءالله تا پایان سال عملیاتی می‌شود.

امیر حیدری با اشاره به اهمیت موضوع و نیازهای نیروی زمینی در راستای ارتقای تجهیزات و اتوماسیون اظهار کرد: شخصا از ریاست سازمان جهاد خودکفایی نزاجا درخواست کردم تا در حوزه دفاع زمینی و هوایی تجهیزات رباتیک با کمک گرفتن از ظرفیت‌های علمی کشور کار تحقیقاتی وسیعی را در این رابطه آغاز کند.

دفاع پرس

 • ۰ نظر
 • موافقین ۴
 • ۳۱ تیر ۹۴ ، ۱۷:۲۵
 • ۳۷۳بار مطالعه شده است
شنیده‌ایم اما ندیده‌ایم، شاید این شکلی باشد
 • ۰ نظر
 • موافقین ۴
 • ۳۱ تیر ۹۴ ، ۱۷:۱۸
 • ۴۸۴بار مطالعه شده است

چند نمونه کالیبر 50 (اسلحه ضد نفر، آنتی متریال، پدافند کوتاه برد) کالیبر پنجاه یک کالیبر بسیار مناسب است که در خیلی از موارد کاربرد خود را اثبات کرده است.

کالیبر 50 یعنی قطر داخلی لوله و قطر مرمی فشنگ برابر با و 50/0 اینچ  یا 12.7 میلیمتر باشد.

اندازه گلوله کالیبر 50 که اغلب به عنوان آنتی متریال از آن استفاده شده 12.7×108 میلیمتر است.

برای دیدن تصاویر در اندازه واقعی روی آنها کلیک کنید
 • ۲ نظر
 • موافقین ۴
 • ۳۱ تیر ۹۴ ، ۱۶:۵۶
 • ۱۰۶۸بار مطالعه شده است

حدس بزنید

۳۰
تیر
 • ۲ نظر
 • موافقین ۴
 • ۳۰ تیر ۹۴ ، ۱۸:۱۷
 • ۴۳۰بار مطالعه شده است

فرماندهان رده بالای نظامی اتحاد جماهیر شوروی با علاقه فراوان به تجربه آمریکایی ها در مقابله با حجم انبوهی از سیستم های دفاع ضد هوایی در ویتنام نگاه می کردند. از درس های گرفته شده نیروهای نظامی شوروی دو نتیجه درباره تجربه آمریکایی ها گرفتند. اول اینکه نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده اهمیت قابل توجهی را برای عملیات سرکوب دفاع هوایی دشمن (SEAD) مبذول داشتند و هواپیماهای مخصوصی مانند وایلد ویزل ها (Wild Weasel)، سلاح های مخصوصی مانند موشک AGM-45 Shrike و تاکتیک هایی که برای مقابله با سیستم های دفاع هوایی شوروی که محافظ ویتنام شمالی بود لازم بود را بکار گرفتند.

39349723845714562287.jpg
هواپیمای F-105 Thunderchief مجهز به موشک ضد رادار AGM-45 Shrike بر فراز ویتنام

نتیجه دوم آنها این بود که برتری تکنولوژیکی ایالات متحده مهمترین عامل تعادل در برابر برتری عددی شوروی و اعضای پیمان ورشو در هر درگیری در اروپا خواهد بود. این بدان معناست که نه تنها آنها باید از ناتو انتظار داشته باشند که سیستم های پیچیده ضد راداری را پیاده سازی کند بلکه همان پیشرفت های تکنولوژی به ناتو امکان استقرار سیستم های دفاع ضد هوایی خودش را در اروپا می دهد که که بتواند با تهاجم شوروی به اروپای غربی مقابله کند. در حالی که هر دو طرف شوروی و آمریکا به حملات SEAD با هواپیما، سلاح و تاکتیک های مخصوص علاقه نشان می دادند تفاوت اصلی در استفاده عملیاتی از دارایی های SEADشان بود.

12407554225497398538.jpg
نقشه فرضی تهاجم زمینی اعضای پیمان ورشو به آلمان غربی و دره Fulda

دکترین شوروی و تفاوت آن با غرب
دکترین شوروی عملیات SEAD را به عنوان یک عملیات کامل در عملیات های هوایی بر فراز اروپای غربی در نظر گرفته بود. در حالی که SEAD برای اعضای ناتو به عنوان یک کاربری برای واحدهای مخصوص در نظر گرفته شده بود، عملیات های SEAD شوروی در همه درگیری های هوایی آنها نقش داشت. به این دلیل که استراتژی آنها برای حمله ساخت کریدورهایی بر فراز فضای اروپای غربی بود تا به هواپیماهای تهاجمی آنها اجازه دهد که برای رسیدن به اهداف خود از آنها ورود و خروج انجام دهند. برای اعضای پیمان ناتو عملیات های SEAD در مکان های خاص و نقاط ضعیفی که سیستم های ELINT مشخص کرده بودند متمرکز بود. از 1959 به این سو دکترین شوروی شامل استفاده اولیه از سلاح های هسته ای بود.

 • ۰ نظر
 • موافقین ۴
 • ۳۰ تیر ۹۴ ، ۱۸:۰۴
 • ۱۳۴۲بار مطالعه شده است
 • ۰ نظر
 • موافقین ۴
 • ۳۰ تیر ۹۴ ، ۱۷:۴۴
 • ۲۹۱۱بار مطالعه شده است

KJ-200

۳۰
تیر
تصویر


هواپیمای پیش اخطار KJ-200 موسوم به Balance Beam در سال 1990 در چین و توسط صنایع هواپیمایی شانخی پایه ریزی شد، رادار خطی شکل آن که به سیستم سوئدی ERIEYE شباهت زیادی دارد توانایی اسکن 360 درجه را به این هواپیما اعطا می نماید، برد رادار این هواپیمای پیش اخطار چینی نیز چیزی حدود 300 تا 450 کیلومتر می باشد.
هرچند شباهت های زیادی میان این هواپیمای چینی و Ericsson PS-890 Erieye سوئدی وجود دارد، اما این امر که فناوری آن از سوئد به دست آمده قطعی نیست لیکن بخاطر در دسترس بودن چنین فناوری هایی در بازار تسلیحات این امر دور از ذهن نیز نمی باشد. در صورتی که چینی ها از فناوری سوئدی در ساخت این هواپیما استفاده کرده باشند، به احتمال زیاد امکان اسکن سطح و تعیین موقعیت اهداف سطحی نیز در این هواپیما وجود خواهد داشت.

 • ۰ نظر
 • موافقین ۴
 • ۳۰ تیر ۹۴ ، ۱۷:۲۹
 • ۴۹۰بار مطالعه شده است
 • ۰ نظر
 • موافقین ۴
 • ۲۹ تیر ۹۴ ، ۱۷:۴۶
 • ۳۷۳بار مطالعه شده است

باسلام دوستان گرامی

کتاب فوق العاده ارزش مند تک تیر انداز حاصل تلاش ها و تحقیقت دکتر حمید فرامرزپور در این زمینه می باشد که به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است.

دانلود این کتاب به تک تک بازدید کنندگان دانشنامه دفاعی و علاقه مندان به مباحث نظامی پیشنهاد می شود.

دانلود جلد اولدانلود جلد دوم

کتابخانه دفاعی


 • ۵ نظر
 • موافقین ۴
 • ۲۹ تیر ۹۴ ، ۱۷:۳۲
 • ۹۵۲۴بار مطالعه شده است
 • ۱ نظر
 • موافقین ۵
 • ۲۹ تیر ۹۴ ، ۱۶:۵۹
 • ۶۰۵۱بار مطالعه شده است