دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

کامل‌ترین مقاله در مورد توپ خود کششی رعد-2

چهارشنبه, ۱۳ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۳۰ ب.ظ
به نام خداوند ستار
تقدیم به شهدای توپخانه که همیشه جزء مظلوم‌ترین 

شهدای ما بوده‌اند. به خصوص شهید بزرگوار ما شهید

حسن شفیع‌زاده


چگونگی پیدایش

 

در میان هویتزرهای ایران همیشه جای خالی یک چنین توپی به شدت احساس می‌شد. از آنجا که ارتش دارای توپ خودکشش M-109 بود سپاه نیز نیاز داشت که یک توپ با توانایی مشابه داشته باشد. به قول معرف نیاز مادر تمام ابداعات است.

توپ خود کشش رعد 2 یک توپ 155 میلیمتری ساخت ایران است که توسط صنایع جهاد خودکفایی سپاه سرافراز اسلام طراحی و تولید شد. این توپ برای پر کردن خلاء توپخانه‌ای با برد سی کیلومتر ساخته شد و پس از طی کردن دوران آزمایش میدانی و شرکت در رزمایش‌ها به تولید انبوه رسید.

توپ خود کششی رعد 2

 

رعد 2 توپ خود کششی 155 میلیمتری

طراحان مسلمان وارد می‌شوند

نیاز به توپ کالیبر 155 و توانایی جابجایی و نرخ آتش مناسب موجب شد طراحان مسلمان کشور عزیزمان دست به کار شوند. این بار اگر چه تحریم بودیم اما الگوها و تجارب مناسب برای طراحی و ساخت داشتیم و چنین شد که یکی از بهترین توپ‌های خودکشش 155 م‌م دنیا را ساختیم.

M-109

ام 109 که پیش از انقلاب وارد کشور شد

توپ خود کشش

m-109 که توسط جهاد خودکفایی ارتش بهینه سازی شده و به هویزه ارتقاء یافت

BTR-50

نفربر خشایار

تجربه مهم دیگر ما در ساخت توپ‌های کالیبر 122 میلیمتری بود توپ‌های D-30 و D-32 و همچنین ارتقاء و بومی سازی توپ خود کششی وزدیکا با نام رعد -1 تجربیات خوب و مسلمی را برای ما داشت که با مونتاژ تانک T-72 این تجارب به نقطه عطف خود رسید؛ تا هیولایی مانند رعد – 2 ساخته شود. شباهت رعد -1 و وزدیکا و همچنین تولید براق و رخش و خشایار گام بزرگ ما برای ساخت رعد 2 بود.


 

 

توپخانه

رعد یک با کالیبر 122 میلیمتر

رعد -1

مشابه رعد یک با کالیبر 122 میلیمتر (توسعه یافته وزدیکا)

 

علاوه بر اینها مهندسان و طراحان ما الگویی مانند M-109 را در کشور داشتند که موفقیت‌های چشمگیری داشت و به جز این الگو گرفتن از یکی از برترین توپ‌های خودکششی جهان با نام مستا (152mm) که از شاسی نسبتن مشابهی استفاده می‌کرد می‌توانست موجب قوت گرفتن ایده ساخت رعد2 شود.

براق

براق

براق در نمونه‌های مختلفی تولید شد که نمونه‌ای از آن براق خمپاره انداز است. این خمپاره انداز از خمپاره انداز 120 میلیمتری رزم (با ابر خمپاره وفا اشتباه نشود) که یک خمپاره انداز استثنایی ایرانی است استفاده می‌کند. براق‌ها در مجتمع شهید کلاهدوز تولید می‌شوند.

 

براق

نمونه خمپاره انداز براق

 

توپ خود کشش مستا 152 میلیمتری

رعد -2 متولد شد

رعد دو یک توپ خود کششی 155 میلیمتری M-185 با کالیبر L-39 است که بر روی یک شاسی شش چرخ شنی‌دار سوار شده است. شاخصه اصلی این شاسی این است که دقیقن شاسی تانک قدرتمند شوروی، یعنی تی72 است. می‌شود اینطور توضیح داد که شاسی تی 72 وارونه شده و با تغییراتی برای استفاده در رعد -2 مورد استفاده قرار گرفته است. این کار مزایای مناسبی دارد. اول این که از یک شاسی مناسب و قدرتمند استفاده می‌شود که امتحان خود را پس داده است؛ دوم، هزینه طراحی و ساخت به شدت کاهش یافته است و سوم اینکه می‌توان از قطعات یدکی مشابه در این شاسی و تانک تی72 استفاده کرد که هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهد.

 

ویژگی‌ها

·         ثبات در هنگام شلیک

این موضوع بسیار مهم است. اگر ثبات این توپ در هنگام شلیک را با توپ‌های مشابه خارجی که برخی از آنها ساخت کشورهای مدعی قدرت است را مقایسه کنیم متوجه مهار پس زنی و مهار رزونانس لوله می‌شویم. این مهم موجب می‌شود که کیفیت و دقت توپ به شکل قابل توجهی افزایش یابد.

·         شلیک در زوایای مختلف

یکی از چیزهایی که خیلی مهم است توانایی شلیک این توپ در زوایای مختلف است. وقتی توپچی و فرمانده محدودیتی در زاویه شلیک و بارگذاری گلوله نداشته باشند دستشان برای انهدام اهداف باز بوده و نیاز به جابجایی لوله و برجک و خود شاسی کم می‌شود.

·         سیستم کنترل آتش خودکار

این موضوع از بار کار خدمه می‌کاهد و در عرصه‌ی میدانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

·         سیستم تهویه مطبوع

شاید در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسد اما اگر شما بتوانید محیطی مطبوع برای خدمه محیا کنید ایشان دچار خستگی زودرس نمی‌شوند و خستگی و گرما و سرما روی کیفیت کار ایشان تأثیر نمی‌گذارد. یکی از بزرگترین مشکلات تانک تی 72 نا مناسب بودن و تنگ بودن محل استقرار خدمه است که با طراحی داخلی مجدد شاسی این مشکل در شاسی رعد مرتفع شده است.

·         دید مناسب راننده

دید مناسب راننده همانطور که از جمله پیداست می‌تواند از خستگی زودرس جلوگیری و دقت را افزایش دهد. اگر دقت کرده باشید در بسیاری از خودروهای زرهی که اخیرن در کشورهای مختلف رونمایی می‌شود تصادفات عجیب و غریبی رخ می‌دهد! مهم‌ترین دلیل این تصادفات نداشتن دید مناسب راننده است.

مشخصات

رعد یک خودروی زرهی است که موتور 700 اسب بخاری آن در جلوی شاسی قرار گرفته است. رعد دارای 5 خدمه است که شامل فرمانده، راننده، توپچی و دو گلوله گذار می‌شود. سیستم بارگزاری در این توپ به صورت دستی می‌باشد که دو تن از خدمه این مهم را بر عهده دارند اما می‌توان با چهار خدمه نیز به ادامه مأموریت این توپ پرداخت.

رعد دارای سیستم دوربین تیر مستقیم و سامانه دید در شب می‌باشد. همچنین زره فولادی آن که از آلیاژ زرهی خاصی برخوردار است مقاومت زرهی خوبی به این سازه بخشیده است. این توپ دارای سیستم (ش‌م‌ر یا همان شیمیایی، میکروبی، رادیواکتیو) می‌باشد. از دیگر گزینه‌های این توپ می‌توان به سیستم اطفاء حریق خودکار و دستی، ارتباط رادیویی امن، مخابرات دیجیتالی، صفحه نمایش کنترل دیجیتالی مخصوص فرمانده، سیستم تأیین موقعیت جهانی گلوناس و جی‌پی‌اس اشاره کرد.

 

توپ خود کششی رعد 2

رعد -2

 

موتور 700 اسب بخاری این توپ از نوع چند سوخته بوده که می‌تواند از یورو 2 و گازوئیل نیز استفاده کند و از توان نسبت به وزن بسیار مناسبی برخوردار است.

هویتزر

نمای پشتی

سیستم تعلیق تورشن باری با کمک فنرهای هیدرولیکی شامل شش جفت چرخ به اضافه یک خورشیدی در جلو و یک هرزگرد در عقب می‌باشد.

نمای جلویی

 

مشخصات رزمی:

نام: رعد 2

کالیبر: 155 میلیمتر

خدمه: 5 تن

وزن: 36 تن

عرض: 3.38 متر

ارتفاع:

2.60 متر با برجک

3.46 ارتفاع با مسلسل

84 سانتی‌متر ارتفاع خود برجک

فاصله شاصی از زمین: 450 میلیمتر

موتور: دیزل 5TDF که با آب خنک می‌شود

قدرت موتور: 700 اسب بخار

نسبت قدرت به وزن: 19.4 اسب بخار به ازای هر تن (فوق‌العاده است)

حداکثر سرعت در جاده: 60 کیلومتر در ساعت

حداکثر سرعت در سخت گذرها: 45 کیلومتر در ساعت

برد جاده‌ای: 450 کیلومتر

برد گلوله با خرج شماره 2: 30 کیلومتر

سرعت شلیک در دقیقه: 5 گلوله (البته این امر تا حد زیادی به سرعت عمل خدمه هم بستگی دارد)

ریتم آتش مداوم: 2 گلوله در دقیقه

توان حمل گلوله: 30 گلوله

این توپ هم اکنون در یگان‌های توپخانه سپاه دلاور اسلام در حال خدمت است.

رعد میتواند از انواع مهمات 155 میلیمتری استفاده کند که شامل طیف گسترده‌ای از مهمات شامل انفجاری، ترکش‌زا و .. می‌شود.

گلوله بصیر

این مهمات هوشمند مخصوص شلیک توسط توپخانه و هویتزر طراحی و تولید شده است و مکانیسم آن به اینصورت هست که یک نشانگذار لیزری قابل حمل توسط فرد از فاصله ۱۵ کیلومتری هدف مورد نظر را نشانه گذاری کرده و گلوله توپ شلیک شده با تعقیب پرتو لیزر به سمت هدف مورد نظر هدایت شده و آن را منهدم میکند. میتوان از همین مکانیسم در سایر محصولات با کالیبرها و بردهای مختلف بهره برد.

مؤلف: یاور گلدوز مطلق

بازنشر با ذکر نام نویسنده و منبع مجاز می‌باشد.

شادی ارواح پاک شهدای توپخانه سپاه و ارتش صلوات عنایت بفرمایید

روی تصاویر کلیک کنید

 

The first Iranian-developed self-propelled artillery system was called the 122 mm Thunder-1.

The 155 mm Thunder-2 is a new design and was first shown in public carried on a low loader in late 1997, together with the 122 mm Thunder-1.

A detailed analysis of photographs of Thunder-2 shows it has a similar layout to the United Defense M109A1 155 mm/39 calibre Self-Propelled Howitzer (SPH) that has been in service with the Iranian Army for some years.

In the Spring of 2002, the Iranian Defence Industries Organization (DIO), Armour Industries Group, released full details of the Raad-2 155 mm/39 calibre self-propelled gun-howitzer (SP/GH).

This has been in quantity production and service for several years with the Iranian Army. It has also been referred to as the Thunder 2 self-propelled artillery system and was first seen in public in 1997.

In developing the Raad-2 series of 155 mm SP/GH, Iran has used components from some of its other armoured vehicle programmes with the obvious logistic and training advantages.

The rubber tyred road wheels of the Raad-2 are from the locally produced Russian T-72 series Main Battle Tank (MBT) as is the V-84MS V-12 diesel engine, while the SPAT 1200 transmission is used in the locally upgraded Russian-designed T-54/T-55 MBT.

 

Description

 

Prior to the fall of the Shah of Iran, it is understood, 440 M109/M109A1s were supplied by the United States.

The 155 mm/39 calibre ordnance of the Thunder-2 is manufactured by the Hadid facility of the Iranian Defence Industries Organization (DIO) which also builds a wide range of other tank and artillery barrels as well as towed artillery systems, rocket launchers and ground-based mortar systems.

In appearance, the 155 mm/39 calibre ordnance of the Thunder 2, which has the local designation of the 155 mm Cannon HM44, appears almost identical to that of the 155 mm/39 calibre M185 ordnance used in the M09A1. It is fitted with a double baffle muzzle break, fume extractor, screw breech mechanism, hydropneumatic recuperator and a hydraulic recoil brake.

Firing standard 155 mm M107 high-explosive projectiles, a maximum range of 18.1 km can be achieved but, with the enhanced projectiles, longer ranges can be achieved. Maximum stated rate of fire is 4 rds/min. Weapon evaluation is from -3 to +75°. When deployed in the firing position two spades are lowered either side of the hull rear of Thunder-2 to provide a more stable firing platform.

Although the general layout of the Thunder-2 is similar to the United Defense 155 mm M109A1 it does feature a new turret and chassis. The former has hatches in the sides and two roof hatches with a 12.7 mm M2 machine gun mounted externally on the cupola on the right side of the turret roof. The indirect fire sight is located under an armoured hood on the left side of the turret roof, just in front of another roof hatch.

The Thunder-2 chassis is of a new design with the driver seated front left and the power pack to the right. The driver has a single-piece hatch cover that opens to the right in front of which are three periscopes for forward observation.

The air inlet/outlet louvers are in the forward part of the hull with the exhaust output on the right side, provided with a cowl. There also appear to be stowage boxes integrated into the upper part of the hull towards the front of the vehicle.

Suspension is probably of the torsion bar type with each side having six dual rubber tyred road wheels with the drive sprocket at the front and the idler at the rear. There are also return rollers and the upper part track is covered by a rubber skirt to help keep dust down.

The road wheels of the Thunder-2 appear to be from the Russian T-72 Main Battle Tank (MBT) which has been manufactured under licence in Iran for some years. In the lower part of the hull rear is a large door for ammunition re-supply purposes.

The Hadid facility also manufactures a wide range of other barrels for armoured fighting vehicles and artillery applications including the 122 mm barrels for armoured fighting vehicle and artillery applications including the 122 mm barrel for the Thunder 1 (HM51 and the 125 mm barrel for the T-72 series MBT (HM50).

Thunder-2 was tested early in 1997 when Iran claimed that it had a range of more than 30 km, a maximum rate of fire of 5 rds/min and a maximum road speed of up to 70 km/h.

Iranian sources state that both the 122 mm Thunder-1 and 152 mm Thunder-2 are fitted with a laser range-finder, semi-automatic loading system and a state-of-the-art fire-control unit. The laser range-finder could be for direct fire target engagements.

For some years Iran has been self-sufficient in many natures of artillery ammunition including 122 mm and 155 mm. This is made by the Ammunition Industries Division of the Defence Industries Organisation (DIO).

Natures of 155 mm ammunition manufactured include standard 155 mm HE, smoke and illuminating, with a maximum range of 15 km, and HE base bleed, with a maximum range of 34 km, depending on the weapon/calibre length used.

The actual 122 mm and 155 mm ordnance of the two new weapons is probably made by the Armament Industries Division of the DIO which has for some years been making the standard 122 mm D-30 towed artillery system. The chassis of the two weapons are probably made by the Vehicle and Equipment Industries Division of the DIO and may be powered by an air-cooled diesel.

The development of the Thunder-1 and Thunder-2 self-propelled artillery systems is yet another important step by Iran towards becoming self-sufficient in many key weapon systems.

 

Variants

 

 

 • Raad-2M

 

This is powered by a model 5TDF water-cooled diesel engine developing 700 hp that gives a power-to-weight ratio of 19.4 hp/tonne. This engine was developed and manufactured in the Ukraine and was originally fitted in the T-64 series MBT and is a member of a complete family of very compact diesel engines. Maximum road speed of the Raad-2M is quoted as 60 km/h with a maximum road range of 450 km.

Externally the Raad-2M is distinguishable from the Raad-2 as the former has a large oblong exhaust outlet mounted on the right side of the chassis with a distinctive grill above.

 

 • 155 mm/45 calibre barrel

 

Iran is also now making a 155 mm/45 calibre barrel (the HM47L) but at this stage it is not known as to whether this is installed in a new Iranian towed or SP artillery system or it is a replacement barrel for its currently deployed 155 mm/45 towed artillery systems which have been in service for many years. Iran is also now producing barrels that are chrome plated to extend their lives.

نظرات (۱۶)

 • یاور گلدوز مطلق
 • چقدر غم انگیز!
  این همه خواننده اما هیچ کس نظری ندارد!
  خیلی عجیب است!
  امیدوارم صلوات را فراموش نکرده باشید.

  اینکه خوندیم شاید اینقدر گویا بوده که نیاز به نظر نداشته باشه
  از شلیک و انهدام اهدافش کلیپی نیست؟
  دانشنامه دفاعی:
  شما لطف دارید.
  در آرشیوم هست.
  پیدا میکنم و بارگزاری میکنم

  عجب توپ باحالی فکر نمیکردم همچین چیزی داشته باشیم

  دانشنامه دفاعی:
  ما یک خیزش خیلی عالی در زمینه توپخانه داشتیم که در زمان سردار نجار شروع شد. ایشان محبوب‌ترین وزیر دفاع برای من هستند.
  یک خیزش هم در عرصه تکنولوژی ضد زره و .. داشتیم که در زمان سردار وحیدی شروع شد.
  اما سردار دهقان.
  ایشان فردی بسیار لایق، محجوب، موقر، فروتن و مومن هستند اما شرایط کاری خوبی برای ایشان محیا نشد.
  متاسفانه شرایط مناسبی برای مدیریت ایشان ساخته نشده و تنگناها و ملاحظات مانع آن شکوه و اقتدار و شکوفایی دوران سردار نجار و دریابان شمعخانی و سردار وحیدی می‌شود.
  این موضوع مرا خیلی ناراحت میکند.

  ماها که تو ایران نیستیم همیشه فک میکردیم کشورمون تو این مسائل عقب افتادس

  کارتون حرف نداره

  دانشنامه دفاعی:
  نخیر اتفاقن بر عکس تصور شما ما یک کشور خودکفا هستیم

  ممنون، شما لطف دارید

  ماها که تو ایران نیستیم همیشه فک میکردیم کشورمون تو این مسائل عقب افتادس

  کارتون حرف نداره

  دانشنامه دفاعی:
  نخیر اتفاقن بر عکس تصور شما ما یک کشور خودکفا هستیم

  ممنون، شما لطف دارید
  سلام برادر 

  به امید سربلندی ایران خیلی عالی بود خیلی
  دانشنامه دفاعی:
  علیکم السلام برادر
  ان‌شاءالله
  سلام
  کجا از اینا میفروشن یکی لازم دارم :)))))
  دانشنامه دفاعی:
  علیکم السلام
  در کل دنیا فقط و فقط برای سپاه تولید می‌شود.
  اتفاقن من هم خیلی دوست دارم یکی از این‌ها داشتم و بانک مرکزی را خراب میکردم. یک گلوله مستقیم هم به ولی‌الله سیف شلیک می‌کردم.
  البته برادرم. اگر یک رعد 2 به دستم رسید حتمن شما را به یاد خواهم داشت. بنده و شما و دو سه تن از برادران پس از اینکه کار سیف را ساختم و یکی دو بند خاص در اوین و خانه موسوی کروبی را هم زدم... «نگران نباش اخوی گلوله زیاد دارد» به کل خانقاه‌های تهران می‌رسد. این برجک در اختیار شما هر جا را که خواستی فقط امر کن تا شلیک کنیم.. اما قبلش می‌خواهم مرگ ولی‌الله سیف لعنت الله علیه و موسوی دو فراماسون بزرگ ایران را جشن بگیرم.

  ببین اخوی توی این سن و سال چه فانتزی برای ما درست کردی..
  این غول 30 تنی جان می‌دهد که وارد کارخانه ایران خودرو و سایپا شود. بعد از شلیک به دفتر مدیر عامل از روی تمام خودروهای تولید شده و خودروهای کارمندان عبور کند... آخخخخخخخخخ.. چه شود.
 • شهروز صبوری نوجه دهی
 • با سلام و تشکر از حضورتون
  یقینا بنده علاقه زیادی به همکاری با تمامی وبلاگ نویسانی که مطالب مفید دارند رو دارم
  با تشکر
  دانشنامه دفاعی:
  علیکم السلام.
  خوب است که نظری شبیه هم داریم
  خواهش میکنم
  ممنون که سر زدید
  آقا من محارتم توی تیر اندازی با توپ ۱۰۶ هست و خدمت سربازی از سماجا اومده بودن بازدید من از شلیک توپ ۱۰۶ امتیاز ۱۰۰ گرفتم که یک ماه اومدم مرخصی تشویقی و یک سکه بهار آزادی هم وعده داده بودند که آنرا ندادند در کل من برای هم محور کردن توپ ۱۰۶ و همچنین تیر اندازی محارتم کامله حالا اگر دم دست داشتی برای من یه قبضه هم بیاری کافی کل خانقاه های تهران و کرج رو میزنم.
  دانشنامه دفاعی:
  چشم برادر
  این خشم مشترکی که داریم دارد تبدیل به محبت متقابل می‌شود.
  به امید نابودی تمام دشمنان اهل بیت پیامبر و اولاد امیرالمؤمنین و زهرا
  به طور حتم این مهارت شما کار آمد خواهد بود.
  خدایا روز جهاد را برسان
  چشمتون بی بلا البته اشتباه تایپی منو ببخشید مهارت رو محارت تایپ کردم.
  دانشنامه دفاعی:
  خواهش میکنم اخوی
  برای خودم هم بارها پیش آمده
 • مینااز زاهدان
 • بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  *** مادر تون اگه ÷یام منو درج نکنی تا نظر بقیه هم معلوم بشه چقدر موافق وچقدر مخالف داریم
  دانشنامه دفاعی:
  مینا خانم کوس یعنی فریاد
  من گزینه ارسال به صورت ناشناس را فعال می‌کنم تا هر که مخالف یا موافق است نظرش را بدهد
  من فکر میکنم هیچ کس در این دنیا نمی‌توانست اینطور که شما از خودت آبرو ریختی آبرویت را بریزد.
  به آن دوستت هم بگو...
  هر چند که الان خودش دارد می‌خواند.
  عالی بود استفاده کردیم
  دانشنامه دفاعی:
  شما لطف دارید برادرم
  اخ گل گفتی با رعد باید رفت رو تمام ماشینای ایران خودرو و سایپا اخرشم باگلوله دفترشونو روسرشون خراب کرد) که دیگه اشغال پلیت تحویل مردم ندن
  ممنون مغاله جالبی بود دمت گرم
  ممنون مغاله جالبی بود دمت گرم
  سلام من چندین مقاله که مهمترینش مقاله ی شماست رو با یکی کردم و قصد دارم توی سایت میلیتاری قرار بدم اگر با این موضوع مخالف هستید حتما اونجا برام پست بزارید. راستی بعضی از قسمت ها اطلاعات شما با منابع دیگه ی من تعارض داشت منبع دیگه گفته این هویتزر ساخت صنایع دفاعه و بکار گیرندش یگان های توپخانه ای ارتشه و اصلا در مورد سپاه صحبتی نشده
  http://www.military.ir/forums/topic/6629-%D9%87%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%B2%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D9%83%D8%B4%D8%B4%D9%8A-%D8%B1%D8%B9%D8%AF-2/page-3
  دانشنامه دفاعی:
  علیکم السلام
  مشکلی نیست
  مطلبتان را لایک زدم تو میلیتاری
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.