دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

2S34 Hosta + تصاویر

دوشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۱۱:۲۹ ب.ظ

2s34_hosta.jpg

این محصول توسط روسیه طراحی و ساخته شده است . ارتش روسیه از جمله ارتش هایی است که محصولات زرهی پیشرفته ای دارد  و یکی از بزرگترین صادر کننده ها در این عرصه محسوب  میشود. ارتش روسیه تا به امروز هویتزر های زیادی با قدرت های متفاوت ساخته است  از جمله این محصولات میتوان به هویتزر 2A3 Kondensator 2P اشاره کرد ( این محصول از  توپ های 406 میلیمتری استفاده میکرد ) ، طرح دیگری که یجورایی همانند یک غول بود 2B1 OKA  نام داشت ، این محصول  از توپ های 420 م.م استفاده میکرد و اصلا عملیاطی نشد ( اطلاعات زیادی از این محصول در دسترس نیست ولی طبق اطلاعاتی که کارشناسان امریکایی انرا منتشر کردند برد توپ این محصول چیزی حدود 25 کیلومتر عنوان شده است و جالب است بدانید این محصول با یک موشک بالستیک جایگزین شد ....)
هوستا یک  توپ خود کششی است که توسط صنایع سنگین GRAU روسیه طراحی و مدل پیشرفته تر هویتزر 122 میلیمتری 2S1 - GVOSDIKA ساخت شوروی سابق محسوب میشود. طراحی و ساخت هویتزر 122 میلیمتری 2S1 GVOZDIKA  به سال 1976 برمیگردد و تقریبا هم از سال 1970 تولید انبوه این محصول اغاز شد. این هویتزر یکی از پر کاربرد ترین و پر تولید ترین هویتزرها به شمار می رود بطوری که تقریبا 10 هزار دستگاه از این محصول را تولید کرد  که  به بسیاری از کشورها نظیر ایران هم صادر شده است . ایران تعدادی نامعلومی  از این محصول را توانست در جنگ با عراق به غنیمت بگیرد و البته با تغییراتی مانند بهبود عملکرد در گلوله های این محصول ، شتاب و سرعت بیشتر نمونه ای از ان را ساخت و نام انرا هم رعد 1 گذاشتند.

2S1.jpgپس از کنار گذاشتن 2S1 GVOZDIKA توسط ارتش در سال 2007  با سیستم خمپاره انداز اتوماتیک 120 میلیمتری 2S NONA و هویتزر 155 میلیمتری مستا ، این کشور با توجه به الزامات خود  تصمیم به ساخت محصولی کرد که  نسبت به نمونه پیشن هم قدرت بیشتری و هم از تکنولوژی بالاتری برخوردار باشد. ارتش روسیه در سال 2011 پس از بررسی ها در عملکرد و تست های مختلف  با طرح این محصول موافقت کرد و اولین  نمونه از ان هم در سال 2012 وارد خرمت در ارتش این کشور شد. در حال حاضر 30 فروند از این سیستم های توپخانه ای در خدمت ارتش روسیه هستند.همچنین این محصول  مورد توجه برخی از کشورها هم قرار گرفته و پیشنهادهایی جهت صادرات هم داشته است. در ابتدای نام این هویتزر ، حروف s234  به معنای ساخته شده در صنایع سنگین GRAU  می‌باشد.
نمونه پیشین این هویتزر معروف  2S1 GVOZDIKA نام دارد که با توجه به شروع تولید انبوهش از سال 1970 بیشتر برای صادرات تولید میشد و اولین صادراتش هم به لهستان بود . هویتزر Hosta از همان شاسی و پلتفرم نمونه پیشین خود استفاده میکند با این تفاوت که در نمونه جدید از تجهیزات پیشرفته تر الکترونیکی و تسلیحات جدیدتر استفاده شده است. یکی از پارامترهایی که دفتر  طراحی این محصول نظامی (GRAU) از ان یاد میکند بحث هزینه است بدین گونه که هویتزر Hosta با اینکه از تسلیحات جدیدتر و سیستم های نوین استفاده میکند اما به عنوان یک محصول ارزان و کارمد  نسبت به vena s312  در ارتش این کشور بحساب میاید. هویتزر s312 که بیشتر در نقش یک خمپاره انداز خود کششی عمل میکند از سال 2013 وارد خدمت در ارتش روسیه شده است و از ماموریت اصلی ان هم میتوان به حمایت از پیاده نظام در میدان جنگ اشاره کرد. از این محصول تا به امروز 15 فروند به کشور ازربایجان صادر شده است. این محصول دارای  4 خدمه  و از گلوله های HEAT ، گلوله های HE – FRAG و نارنجک های دود زا استفاده میکند.

2s31_vena.jpg

 خمپاره انداز خودکششی vena s312


هویتزر Hosta از یک لوله توپ  d-3 با کالیبر 122 م.م که بار گذاری ان هم بصورت نیمه خودکار (سیستم  نیمه خودکارLAS، این سیستم گلوله را در اختیار لودر قرار میدهد ) توسط خدمه صورت میگیرد ، بهره میبرد. لوله این  توپ یکی از معروفترین و پرکاربردترین حال حاضر جهان می‌باشد. برد مفید  این توپ ها 13 کیلومتر است  که با توسعه و بهینه سازی های مختلف این میزان به 20 کیلومتر نیز می رسد. لوله ی این توپ قابلیت جابجایی -2 درجه الی +80 درجه را دارا می باشد. نرخ آتش توپ 10 rpm و  سرعت دهانه ی توپ 680 متر بر ثانیه است.توپ این هویتزر قادر است گلوله هایی نظیر  HE (شدیدالانفجار) (بدنه این گلوله‌ها از فولاد ساخت شده و در درون آنها از مواد منفجره به کار رفته است. ترکیب به کار رفته در مواد منفجره بر اساس ترکیب RDX و TNT قرار دارد)، HE/RAP، شدید الانفجار ضد زره، flechette و گلوله های با سرجنگی شیمیایی  ، نارجک های دود زا را شلیک نماید.  این هویتزر می تواند 50 گلوله را با خود حمل کند. این توپ از یک سیستمی استفاده میکند که در هنگام اتش به اصطلاح   لگد کمتری تولید می‌کند . اگر بخواهیم یک مقایسه با نمونه قبلی این محصول داشته باشیم، هویتزر Hosta هم پس زنی کمتری و هم نرخ اتش بالاتری  نسبت Gvozdika دارد . از دیگر تسلیحات این هویتزر استفاده از یک مسلسل 7.62 م.م برای مقابله با خطرهای نزدیک  و همچنین قابلیت نصب یک  مسلسل سنگین 12.7 م.م در قسمت سقف  برای اهداف ضد هوایی را دارد، می‌توان نام برد. همه اینها در حالی است که نمونه قبلی این محصول Gvozdika فاقد هر گونه سلاح ثانویه‌ای بود. همچنین هویتزر Hosta از یک سیستم کنترل اتش قدرتمند بهره میگرد که دقت در شلیک گلوله ها را افزایش میدهد و تقریبا این سیستم قیمت پایینی هم دارد.
هویتزر Hosta از همان شاسی 2S1 GVOZDIKA استفاده میکند که هر دوی انها هم از حامل  نفربر MTLB بهره میبرند. هویتزر Hosta به 6 پرتاپ گر نارجک دود زا مجهز است که در قسمت کناری برجک هویتزر قرار گرفته  و هز کدام 4 تیوپ ظرفیت حمل نارنجک دودزا با خود دارند و در  صورت لزوم با ایجاد پوششی از دود هویتزر را محافظت می‌کند.
هویتزر Hosta ،ا ز یک زره فولادی جوشکاری شده استفاده میکند که میتواند در برابر گلوله هایی با کالیبر پایین مقاومت کند . این نکته را باید عرض کنم که این محصول از نظر زرهی در سطح مطلوبی قرار ندارد و حتی با توجه اینکه از سلاح ثانویه ای مثل مسلسل با کالیبر 7.62 م.م استفاده  میکند ولی با این حال نمیتوان بدون پشتیبانی نیروهای خودی انرا بصورت طولانی مدت  وارد میدان نبرد کرد. برجک این هویتزر طوری است که میتواند بصورت 360 درجه بچرخد و  در برابر خطرات مختلف هم مقاوم باشد.
این هویتزر دارای طول 7.57 متر و عرض 2.85 متر و ارتفاع 2.83 متر و دارای وزن خالی 16 تن میباشد. این محصول  دارای چهار خدمه است  که عبارتند از : راننده ، فرمانده ، گانر و لودر . هویتزر خودکششی Hosta دارای 7 چرخ جاده  و دو خورشیدی در دو طرف می باشد که البته این قابلیت را هم دارند که در جاهای مختلف از شنی های مختلف استفاده کنند.  چیدمان این هویتزر همانند نمونه پیشین خودش است بدین صورت که راننده در سمت چپ در قسمت جلو ، نیروی محرکه توپ در سمت راست قسمت جلو ، جایگاه فرمانده در سمت چپ قسمت عقب  ، لودر  در سمت  راست  قسمت عقب ، گانر هم در قسمت وسط جلو جایگاه فرمانده و سیستم بارگذاری مستقر است. این هویتزر به سیستم حفاظت افراد در برابر حملات NBC   )میکروبی-شیمیایی-بیولوژیکی) نیز  مجهز است. همچنین بر روی ماشین جنگی  دوربین های مادون قرمزی نصب شده است که راننده توان دید در شب را دارد.
رمپ عقب این هویتزر که خدمه برای سوار و پیاده شدن از ان استفاده میکنند
هویتزر Hosta از یک موتور دیزل مدل YaMZ-238N که توانایی تولید 300 اسب بخار را دارد استفاده میکند. حداکثر سرعت این هویتزر 60 کیلومتر بر ساعت  در جاده و 50 کیلومتر بر ساعت در قسمت های ناهموار اعلام شده است . هویتزر Hosta میتواند بدون سوخت گیری مسافت 500 کیلومتری را طی کند .همچنین این هویتزر از سیستم تعلیق میله پیچیشی Torsion bar  استفاده میکند. لازم به ذکر است این هویتزر Hosta قابلیت دوزیستی  Amphibious را هم دارد و میتواند در اب با حداکثر سرعت 4.5 کیلومتر بر ساعت حرکت کند. این محصول  را میتوان با هواپیماهایی نظیر Antonov An-12 ، Ilyushin Il-76 Candid ، Lockheed Martin C130 Hercules  حمل کرد.
مشخصات:
نوع : هویتزر خودکششی
نام  2S34 Hosta
کمپانی سازنده : صنایع سنگین GRAU
مالک: نیرو هایزمینی ارتش روسیه
ورود به خدمت : 2013
تعداد خدمه : 4 نفر
وزن: 16 تن
طول : 7.57 متر
عرض: 2.85 متر
ارتفاع: 2.83 متر
تسلیحات:
50 x 120m projectiles (estimated)
1,500 x 12.7mm ammunition (estimated)
6 x Smoke Grenades
1 x 12.7mm anti-aircraft machine gun on turret roof.
موتور: دیزلی YaMZ-238N
قدرت موتور:300 اسب بخار
حداکثر سرعت در جاده: 60 کیلومتر بر ساعت
حداکثر سرعت در آب: 4.5 کیلومتر بر ساعت
برد:500 کیلومتر بدون سوخت گیری
گردش برجک 360 درجه
حرکت عمودی لوله : - 2 + 80 درجه
عبور از شیب :60 درصد
عبور از شیب جانبی : 30 درصد
گام عمودی : 0.6متر
عبور از گودال : 2.4 متر

thumb_chosta_sdkfjk001.jpgthumb_chosta_sdkfjk000.jpgthumb_wpid-samohodnye-artilleriyskie-oruthumb_2s34_hosta.jpg

مرجع: میلیتاری تودی
منبع: میلیتاری
منبع: میلتاری تودی

مطالب مرتبط:
 1. توپ خودکششی رعد 1
 2. توپ خود کششی رعد-2
 3. تحلیل بهترین توپ 155 میلیمتری دنیا + عکس و فیلم
 4. پدافند توپخانه‌ای + تصاویر و کلیپ‌ها
 5. توپ چند منظوره فتح 
 6. توپ 155م‌م ایران HM-41
 7. توپ 122 میلیمتری شفیع
 8. توپ خودکششی روسی کالیتسیا
 9. توپ 100 میلی متری ضد تانک روسی راپیر
 10. توپخانه خود کششی 155 میلیمتری T-52
 • موافقین ۵
 • ۹۴/۰۶/۳۰
 • ۳۱۷۴ بار مطالعه شده است

2S34-Hosta

توپ خودکششی

خمپاره انداز

هویتزر

نظرات (۶)

جالب بود. لایک
دانشنامه دفاعی:
ممنونم برادر
سلام علیکم مومن

دعوتید به :
جنگ نرم یعنی همین
http://azf06.blog.ir/post/491

عاقبتتون بخیر به حق حضرت ابوتراب
 • ایمان سلمانی
 • سلام اول مهر رسید و مدرسه ها
  من از این به بعد کمتر میتونم بیام اگرم بیام بیشتر بین ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر میام کاری داشتین اون موقع در خدمتتون هستم
  موفق باشین
  یاعلی
  دانشنامه دفاعی:
  یا علی
 • دانشنامه دفاعی
 • منظور از فروند همان «عراده» است. بنده به احترام نویسنده این مطلب که از دوستانم هستند دست به ویرایش نزدم.
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.