دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

AK-103 سلاحی سبک و مطمئن و مقاوم

سه شنبه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۵، ۰۷:۲۵ ب.ظ

به تازگی اخباری در رسانه‌های کشورمان منتشر شد مبنی بر اینکه ایران تعدادی اسلحه با عنوان AK-103 از روسیه خریداری کرده است؛ تا در اختیار نیروهای مسلح کشورمان قرار گیرد. از این روی در گزارشی ضمن معرفی اجمالی این سلاح، به مقایسه میان دو سلاح غربی نیز پرداخته‌ایم؛ که در ادامه می‌خوانید.

AK-103؛ مقاوم در برابر خوردگی قطعات فلزی

اسلحه AK-103 ازجمله سلاح‌های سری «آ کا ۱۰۰» است؛ در این مدل روس‌ها مجدداً به طرف کالیبر معروف ۷٫۶۲ میلی‌متری رفته و از آن در این سلاح بهره برده‌اند. از سوی دیگر پایه طراحی این سلاح بر اساس AK-74M قرار دارد و عمده بدنه آن از جنس پلیمر و قطعات پلاستیکی است.

AK-103 وزنی در حدود ۳ کیلو و ۶۰۰ گرم داشته و طول آن ۹۴۳ میلی متر، نواخت تیر آن ۶۰۰ گلوله در دقیقه، سرعت دهانه گلوله در آن ۷۱۵ متر بر ثانیه و برد موثر آن نیز در حدود ۵۰۰ متر است؛ این سلاح در بازار صادرات نیز حضور داشته و به هندوستان، لیبی و عربستان صادر شده است.

در واقع اسلحه AK-103 مشتق شده از AK-74M، و شبیه به AKM قدیمی است؛ البته AK-103 را می‌توان با انواع تجهیزات ازجمله دوربین دید در شب، سرنیزه و یا پرتاب نارنجک مجهز کرد؛ از سوی دیگر پوشش حفاظتی این سلاح در برابر خوردگی قطعات فلزی از مقاومت بالایی نیز برخوردار است.

ژ-3؛ ساده و ارزان

این  جنگ‌افزار در سال ۱۹۵۹ به‌عنوان سلاح سازمانی ارتش آلمان انتخاب شد و از آن پس طی ۴۰ سال بیش از ۶۰ کشور ازجمله ترکیه، یونان، سوئد، پاکستان، استونی، پرتغال، مکزیک و ایران،  آن را برای نیروهای مسلح خود بکه ار گرفتند؛ تا اینکه شرکت هکلر-کخ این اسلحه را در سال ۲۰۰۰-۲۰۰۱ از لیست ساخت شرکت خارج کرد؛ البته ارتش آلمان در سال ۱۹۹۷ نسل جدید این اسلحه با نام ژ ۳۶ را جایگزین ژ ۳ کرد.

با این حال رمز موفقیت ژ-۳ در سادگی و قیمت ارزان ساخت آن است؛ این سلاح با فشنگ پرقدرت ۷٫۶۲ میلی‌متری تغذیه می‌شود و می‌تواند در حالت تک‌تیر و رگبار عمل کند و دارای نوعی با قنداق تاشو نیز هست.

مشخصات

کالیبر: ۷٫۶۲ × ۵۱ میلی‌متر برابر با ۰٫۳۰۸ اینچ (.308 in)

وزن بدون سرنیزه و خشاب: ۴٫۲۰۰ کیلوگرم در نوع کامل آن با قنداق پلاستیکی و خشاب پر ۴٫۷ کیلوگرم

طول تفنگ با سرنیزه: ۱۲۴٫۶ سانتیمتر

طول سلاح بدون سرنیزه: ۱۰۲٫۶ سانتی‌متر

ظرفیت خشاب: ۲۰ فشنگ

برد مؤثر: ۴۰۰ متر در حالت معمول و ۶۰۰ متر با استفاده از دوربین

برد نهایی:۳۷۵۰ متر

ژ۳ به‌عنوان سلاحی برای کاربرد یک‌نفره سنگین است. وزن نهایی آن هنگام اتصال سرنیزه با غلاف و پر بودن خشاب، نزدیک به ۵ کیلوگرم است و این وزن زیاد، مانعی برای فرد حمل‌کننده برای مانور راحت و سرعت‌بخشی به انجام عملیات نظامی است. با اینکه برد نهایی ژ۳ نزدیک به ۳۷۵۰ متر است، اما در بردهای زیاد دارای دقت پایینی است؛ از معایب دیگری که برای ژ۳ ذکر شده‌، لگد بسیار سنگین آن است.

در عین حال، دقت ژ۳ در برد کمتر از ۴۰۰ متر بسیار بالاست. نکته مهم در مورد این سلاح، اثرگذاری بسیار بالای آن است. وجود چهار عدد خان با گام ۱٫۵ دور، سرعت ۸۰۰ متری مرمی در لحظه خروج از لوله و کالیبر بالای آن (۷٫۶۲)، باعث می‌شود تا گلوله بسیار کشنده باشد. البته این سلاح در صورت سهل‌انگاری در تمیز کردن و نگهداری نامناسب، دارای گیر بسیار بالاست؛ به همین دلیل در جنگ‌های چریکی و شهری استفاده محدودی دارد.

؛ بالاتر از ژ۳ و کلاشینکفM16

ام۱۶ با نام رسمی تفنگ کالیبر ۵٫۵۶ ام۱۶ نام سلسله تفنگ‌های خودکار و نیمه‌خودکار، ساخت شرکت «کلت» و تحت امتیاز ارتش ایالات متحده آمریکا است؛ ام۱۶ که در طبقه تفنگ‌های تهاجمی (تفنگ‌های مخصوص جنگ که از فشنگ اندازه متوسط استفاده می‌کنند) قرار دارد، دارای چند نسل مختلف است که مدل‌های ام۱۶/آ۱، ام۱۶/آ۲، ام۱۶/آ۳، ام۱۶/آ۴ را شامل می‌شوند.

این تفنگ در ابتدا با نام ای‌آر-۱۵ (AR-۱۵) شناخته می‌شد و از سال ۱۹۶۳ برای جنگ در جنگل‌های ویتنام وارد ارتش آمریکا شد و از سال ۱۹۶۹ جای ام۱۴ را به‌عنوان سلاح سازمانی استاندارد ارتش آمریکا در جنگ ویتنام گرفت. یک سال بعد در ۱۹۷۰ سلاح سازمانی ارتش آمریکا در ایالات متحده، اروپا و کره‌جنوبی هم از تفنگ پرقدرت‌تر و بزرگ‌تر ام۱۴ به ام۱۶ تغییر کرد.

لذا با این تغییر، تفنگ ام۱۴ که از فشنگ‌های پرقدرت با کالیبر ۷٫۶۲ و طول ۵۱ میلی‌متر استفاده می‌کرد جای خود را به تفنگ ام۱۶ با فشنگ متوسط ۵٫۵۶ میلی‌متری داد.

دقت و نواخت تیر (تعداد شلیک در دقیقه) ام۱۶، بالاتر از تفنگ‌های رقیبی همچون ژ۳، اف‌ان فال و کلاشینکف است و از حالات شلیک تک تیر، سه تیر (three-round burst) (در این حالت با هر بار فشار دادن ماشه سه تیر شلیک می‌شود.) و رگبار (حالت رگبار در مدل ام۴آ۱ وجود دارد؛ که در این مدل حالت سه تیر وجود ندارد) است.

* مشخصات

طول اسلحه: ۸۵۰٫۹ میلیمتر ( ۳۳٫۵ اینچ )

طول لوله: ۳۶۸٫۳ میلیمتر ( ۱۴٫۵ اینچ ) ( لوله این اسلحه در نوع ام۴آ۱ سنگین تر بوده و دارای مقاومت بیشتری نسبت به گرما در آتش مداوم در حالت رگبار است )

وزن اسلحه بدون خشاب: ۲٫۹۴ کیلوگرم ( ۶٫۵ پوند )

وزن اسلحه با خشاب: ۳٫۴ کیلوگرم ( ۷٫۵ پوند )

برد مؤثر: ۳۶۰ متر

برد نهایی: ۳۶۰۰ متر

میزان آتش: ۷۰۰ الی ۹۵۰ تیر در دقیقه

سرعت گلوله در سرلوله (سرعت اولیه گلوله): ۹۵۰ متر بر ثانیه (۲۹۷۰ فوت بر ثانیه)

خشاب: ۳۰ تایی

بنابراین با توجه به مطالب عنوان شده، می‌توان گفت که سلاح AK-103 شاید از نظر دقت و نواخت تیر در مقایسه با سلاح آمریکایی ام 16 در رتبه پایین‌تری قرار داشته باشد، اما به جهت آن که از گلوله‌های 7/62 میلی متری استفاده می‌کند و برد موثر آن بیشتر است، سلاحی مناسب برای نیروهای مسلح کشورمان خواهد بود.

از سوی دیگر با توجه به اینکه خط تولید سلاح AK47 در ایران وجود دارد، برای تولید این سلاح در صنایع نظامی به راحتی صورت می‌گیرد؛ زیرا بیشتر قطعات AK-103 با AK47 همخوانی دارد از سوی دیگر با در نظر گرفتن این که جنگ‌های آینده از نوع نبرد نزدیک و شهری همانند جنگ در سوریه و عراق است، در این کارزار استفاده از سلاح‌هایی مانند AK-103 به دلیل سبک بودن و استفاده از گلوله‌های 7/62 میلی‌متری کارایی بهتری خواهد داشت.

  • موافقین ۴
  • ۹۵/۰۵/۱۹
  • ۹۵۴ بار مطالعه شده است

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.