دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

روضة الشهیدین؛ بهشت شهدای مقاوت لبنان

يكشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۱۱:۴۸ ق.ظ

روضة الشهیدین، در دهه های 70 میلادی یک بوستان جنگلی بود که جزو زمینهای شهرداری بیروت به حساب می آمد. این بوستان با 400 هزار متر مربع مساحت، پوشیده از درختان صنوبر بود و زمین های بازی دایره شکل و زمین اسب سواری داشت. اما امروزه تبدیل به قبرستانی از طوایف و ادیان مختلف شده است که بیش از 2000 نفر از آنها عبارت شهید بر قبرشان می درخشد.
اینجا بهشتی است که پس از 38 سال از افتتاح آن به عنوان قبرستان توسط امام موسی صدر، تبدیل به محل زیارت و فاتحه خوانی روزانه مردم شده است. صبح عید فطر و عید قربان، فرزندان بر سر قبر پدران و پدربزرگان خود می روند و هدیه همیشگی آنها فاتحه و دعا است که با دسته های گل و عود و بخور همراه است.
در تاریخ 13 آوریل 1975 دو برادر به نام های مصطفی و مهدی هاشم (14 و 16 ساله) در منطقه شرقیه بیروت کشته شدند. برخی اهالی محله غبیری نگذاشتند آندو در قبرستان محله شیاح دفن شوند. بعد از مقداری رایزنی، جمعیت اهالی غبیری، تصمیم گرفتند آن دو را در بوستان جنگلی محله خودشان دفن کنند. درب را کندند و بلوک های سیمانی را کنار زدند. به این ترتیب دو جوان مقتول، پشت دربهای بوستان جنگلی دفن شدند. این تنها دو روز پیش از آغاز جنگ داخلی (15 آوریل 1975) بود. کم کم با دفن شهدا در قسمتهای مختلف بوستان، بوستان به قبرستان تبدیل شد.
روضة الشهیدیندر اوایل جولای 1975 بر اثر انفجار در اردوگاه آموزشی حرکت امل در عین البنیه، تعدادی از مبارزان به شهادت رسیدند. امام موسی صدر به بوستان آمد تا بر سه شهید اهل منطقه نماز بخواند. همان روز ایشان اسم روضة الشهیدین را به این بوستان داد. چرا که حاج حیدر عواد پیشنهاد کرده بود اسم آن جنة الشهیدین (بهشت دو شهید) باشد و شیخ سلمان الخلیل هم پیشنهاد داشت اسمش را روضة الزهراء (بهشت زهرا) بگذارند. با ابتکار امام موسی صدر، هر دو اسم ترکیب و نام روضة الشهیدین (بهشت دو شهید، منسوب به برادران شهید مصطفی هاشم و مهدی هاشم) انتخاب شد.
لازم به ذکر است که روزی از روزهای سال 1977 جمعی از جوانان احزاب ملی تلاش کردند تا قسمتی از بوستان را به بهانه های مختلف از جمله احداث بیمارستان، تصاحب کنند که با مقاومت اهالی روبرو شدند. ضمن اینکه بارها فلسطینی ها برای اشغال بوستان تلاش می کردند و عملیات مسلحانه انجام می دادند که با مقاومت مردم و جوانان حرکت امل، به مقصودشان نرسیدند. گاه این درگیری ها 10 - 15 روز ادامه داشت.

مزار حاج عماد

در پی یک سری از جلسات بین شهرداری بیروت و مجلس اعلای شیعان لبنان در دهه 80، بزرگان مجلس شیعی و متولیان شهرداری و برخی شخصیت های دولتی گرد هم آمدند و پس از رایزنی ها، به مجلس شیعیان لبنان اجازه داده شد از زمین های داخل این بوستان استفاده کند تا بنا بر نیاز مردم غبیری، ساختمان ها و مراکزی برای خدمات رسانی به آنان احداث کند. در پی آن بوستان بین حرکت امل و مجلس شیعی تقسیم شد. سالهای گذشته، حزب الله در قسمتی که تقریبا 400 متر مربع است مزار شهدا احداث کرد و شهدایی که در اثر حمله دشمن صهیونیستی به شهادت رسیدند در آنجا دفن نمود. حاج عماد هم همانجا دفن شده بود. پسرش جهاد هم به تازگی به پدر پیوست و در قبر او آرام گرفت.
پس از دهه 80 بنا بر موافقتنامه 99 ساله بین جمعیت خیریه اسلامی و شهرداری بیروت برای احداث مدارس و حوزه ها و حسینیه ها، در این بوستان مراکز زیر تاسیس شد:
- حوزه علمیه (اولین ساختمان که داخل بوستان ساخته شد) 1981
- مدرسه فنی حرفه ای اسلامی و مسجد امام صادق علیه السلام و سالن مراسم و مدرسه الضحی که همه تابع جمعیت خیریه الثقافیه (فرهنگی) هستند
- حسینیه بهشت (الشهیدین) و امکانات لازم برای کفن و دفن
- قبرستان جدیدی برای اهالی اهل سنت غبیری
- قبرستان جدیدی برای اهالی قبیری
- قبرستان شهدای حزب الله
شهید رباعی- مجتمع امام موسی صدر
- یادبود شهدای حرکت امل
- قبر شیخ محمد مهدی شمس الدین
- روضة الحوراء زینب سلام الله علیها هم به تازگی ساخته شده است. از آنجا که پس از جنگ در سوریه، روضة الشهیدین حزب الله با شهدای مدافع حرم پر شد، این قبرستان جدید را در قسمت شرقی و روبروی قبرستان اهل سنت افتتاح کردند.

منبع: صدی الضاحیه

 • موافقین ۸
 • ۹۵/۰۲/۲۶
 • ۱۷۲۹ بار مطالعه شده است

شهدا

مقاومت

نظرات (۳)

 • سیّد محمّد جعاوله
 • احسنت
 • سیّد محمّد جعاوله
 • احسنت
 • مهدی ابوفاطمه
 • ممنون
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.