دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

چهره وابستگان نظامی و خبرنگاران خارجی در حین نمایش تسلیحات دفاعی در روز ارتش ایران دیدنی بود اکثرا گرد شده بود، البته چشم بادامی ها بیضی، ولی وقتی اس 300 ها بیرون آمد به یکباره همه برق می زد.

البته بعد متوجه شدیم چشم هایشان نیست که برق میزند بلکه دوربین هایشان است که برق می زند چون چشم ها رفته بود پشت دوربین ها.

معمولا کشورها در مانورها و رژه های نظامی سعی می کنند تسلیحاتی را به نمایش بگذارند که برای دوست و دشمن پیغام داشته باشد و عرف بر آن است که تسلیحاتی نمایش داده شود که مصطلحا از نظر اطلاعاتی سوخته چرا و دیگر امکان پنهان سازی آنها وجود ندارد یا اینکه کشور به سلاح های مدرن ترین دست یافته که نمایش این تسلیحات برای پوشش گذاشتن بر سلاح های پیشرفته تر است.

اگر بخواهم مطلب خود را روشن تر بیان کنم می توان گفت وقتی مثلا ایران موشک های دوربرد بالستیک خود را آزمایش می کند می خواهد هم به دشمنان خود بگوید موشک های من به عمق استراتژیک شما می رسد و هم اینکه بر حقانیت خود در تولید این تسلیحات تاکید کند و هم به همپیمانانش بگوید که خیالتان راحت من مثل کوه ایستاده ام. معمولا هم واهمه دشمنان که اخیرا نیز شاهد آن بودیم به این دلیل است که می دانند وقتی مثلا ایران یک موشک بالستیک با برد 2000 کیلومتر را نمایش می دهد یعنی 

سامانه اس 300 در روز ارتش ایران رونمایی شد

احتمالا پشت پرده سلاح هایی در اختیار دارد که از این موشک ها آسیب رسان تر است و دیگر اطلاعات مربوط به وجود این موشک ها سوخته که در حال نمایش آنها است.

در واقع هم آزمایش موشک های بالستیک ایران پیغامی جهت پاسخ به تهدیداتی بود که برخی کشورها مخصوصا عربستان سعودی و اسرائیل مدام در محافل مختلف بر علیه ایران مطرح می کردند و خوب وقتی پاسخ های دیپلماتیک "قدرت نرم" به این تهدیدات جوابگو نبود ایران با نمایش موشک های خود به اصطلاح شمه ای از "قدرت سخت" خود را نیز نمایش داد.
تاریخ نشان داده که امنیت همه کشورها گرو دو مورد است معادلات و تعاملات و نفوذ وارتباطات بین المللی که دیپلماسی نام دارد و اقتصاد و پشتیبانی وثبات داخلی و فرهنگ که جمعا قدرت نرم به حساب می آیند و قدرت نظامی که قدرت سخت به حساب می آید.
همانگونه که آقای روحانی در سخنرانی خود مطرح کرد قدرت نرم و قدرت سخت باید بصورت مکمل هم هر دو باشند و هم کنار هم باشند تا یک کشور از ثبات وامنیت برخوردار باشد. اگر کشوری در هر کدام از این دو مورد یعنی قدرت سخت و یا قدرت نرم دچار تزلزل شود دشمنان مثل گله گرگ ها به آن کشور حمله ور می شوند.
وقتی بحث مثلا از جنگ نرم می شود قدرت نرم کشورها مورد هدف قرار می گیرد یعنی یا تلاش می کنند اقتصاد را تحت تاثیر قرار دهند یا ثبات داخلی یا دیپلماسی بین المللی یا… چون اگر در هر بخش یعنی اقتدار نرم یا اقتدار سخت بتوانند پیروز شوند می توانند یک مملکت را از هم بپاشند.
می توانم بگویم واضح ترین وزیباترین و شیدا ترین پاسخ به این مساله را من روز گذشته در شبکه های اجتماعی از زبان دکتر ظریف در پاسخ به یک خبرنگار ژاپنی شنیدم.
رئیس دیپلماسی یعنی فرمانده جنگ نرم همانند یک شیر جنگجو در صف فرماندهان جنگ نرم ایستاده بود و غرش می کرد.

رژه نیروهای مسلح در روز ارتش ایران

وقتی عراق شهرهای ایران را با انواع و اقسام تسلیحات تحریم شده بین المللی گلوله باران و موشک باران می کرد و زن و مرد و پیر و جوان را قتل عام می کرد مجامع بین المللی مثل تصویر معروف سه میمون کل و لال و نابینا بودند. ایرانی ها از این کشور به آن کشور می رفتند و تسلیحات مورد نیاز برای دفاع از ناموس و سرزمین خود را گدایی می کردند اما دریغ از یک کمک. البته ببخشید چرا، برخی کمک کردند، پدرهمین پرزیدنت بشار الاسد مرحوم حافظ الاسد در مواردی که می توانست به ایران کمک کرد. خوب امروز هم ایران نشان داد که فراموش کار نیست و ایران هم در شرایط بحرانی کنار یار قدیمی ایستاده.

شاید برخی فراموش کرده اند و یا در آن زمان اصلا به دنیا نیامده بودند اما آنهایی که بودند به یاد دارند چگونه ایرانی ها خون گریه می کردند که چرا جهان اینقدر ظالم است. ولی درس را یاد گرفتند. فقط باید روی پای خودشان بایستند. وخودشان سلاح مورد نیازشان را بسازند.
با ساخت تسلیحات مورد نیاز خود ایرانیها تلاش دارند سیستم دفاعی خود را بگونه ای تجهیز کنند که حمله به ایران برای هر کسی که فکرش را می کند هزینه بر باشد. نوع تسلیحاتی که ایرانی ها درحال ساخت و گسترش آن هستند عملا تسلیحات دفاعی به حساب می آید و نه هجومی چرا که ایرانی ها تصمیمی برای حمله به کشوری ندارند اما نمی خواهند کشوری به آنها حمله کند.
اخیرا شایع شده بود که آمریکایی ها و اسرائیلی ها می توانند با جنگ الکترونیک همه تسلیحات ایران را ظرف چند دقیقه خنثی کنند. من یک فرد نظامی نیستم اما می دانم که اگر اینان چنین امکانی را داشتند نیاز نبود از ساخت تسلیحات دفاعی ایران اینقدر واهمه داشته باشند. حتما این تسلیحات آنقدر پیشرفته است که اینان می دانند توان خنثی سازی آن را ندارند و شایعاتشان بلف قماری بیش نیست.
اهمیت نمایش سامانه موشکی اس 300 در این است که:

شرکت سردار دهقان در مراسم ارسال اس 300 به ایران در شهر آستراخان

1 — طی یک سال اخیر و مخصوصا پس از برجام بحث ها و فشار های زیادی برای جلوگیری از تحویل این موشک های دفاعی یا هرگونه تسلیحات دیگر به ایران شده بود و وقتی روس ها این موشک ها را تحویل داده اند این به دین معنا است که زیر بار این فشارها نمی روند و طبق همه مقررات بین المللی آمادگی دارند انواع تسلیحات دفاعی مورد نیاز ایران را تامین کنند و قطعا همین مساله در فروش تانک و هواپیما نیز صدق می کند.

2 — هنوز مشخص نیست کدام مدل موشک اس 300 به ایران تحویل داده شده و مشخص نیست که سامانه اس 300 جدید در اختیار ایران است یا اس 300 قدیم. چون بحث های زیادی مطرح بود که روسیه دیگر سامانه اس 300 قدیم را تولید نمی کند و با ایران توافق کرده که سامانه اس 300 جدید را به ایران تحویل دهد که با توجه به تفاوت برد دو سامانه یعنی 150 کیلومتر تا 600 کیلومتر و تعداد و انواع هدف هایی را که در آن واحد می تواند هدف قرار دهد اهمیت زیادی دارد.
3 — ارزش سامانه اس 300 برای ایران گذشته از بحث تبلیغاتی تکمیل پوشش دفاعی این کشور بوده چرا که با نصب رادار های این سامانه در مرزهای خود ایرانی ها می توانند همه تحرکات دشمنان را چه نظامی چه غیر نظامی در عمق حدود 600 تا 1000کیلومتر پوشش دهند که این مورد یعنی رادار های ایران امروزه می تواند بخش بزرگی از منطقه خاور میانه را مورد پوشش قرار دهد و در صورتی که تهدیدی متوجه ایران شود قبل از اینکه این تهدید به ایران برسد علاوه بر هدف قرار دادن هواپیماها یا موشک های دشمن، موشک های ایران که امروزه بیش از 2000 کیلومتر برد دارند مراکز دشمن را منهدم کنند و امروزه ایرانی ها می توانند با اطمینان بگویند که اگر هواپیمایی از کشوری برای حمله به ایران پرواز کند در حین بازگشت فرودگاهی برای فرود پیدا نخواهد کرد.

اولین سامانه موشکی اس 300 به ایران رسید

4 — حال که دیگر همه یقین پیدا کردند موشک های اس 300 در اختیار ایران است همه ذهن ها به این سمت می رود که آیا ایرانی ها قرارداد های محرمانه ای با روسیه داشته اند که موشک های دیگر و یا تسلیحات دیگری را از آنها خریداری کنند و اگر هم چنین بوده آیا روسیه این تسلیحات را به ایران تحویل داده یا نه. چون ممکن است روسیه بصورت محرمانه تسلیحات پیشرفته دیگری را نیز در اختیار ایران قرار داده باشد که فعلا این تسلیحات رونمایی نشده.

5 — نفس اطمینان یافتن از تحویل این سامانه به ایران نشان می دهد که رابطه ایران و روسیه امروزه بسیار مستحکم شده و از معادلات بین المللی که آمریکایی ها قبلا ترسیم کرده بودند فرا تر رفته و دو کشور پشت پرده با یکدیگر توافقات وتعاملاتی دارند که زمان رو شدن این تعاملات هنوز نرسیده. تعاملاتی که همه تلاش های تبلیغاتی و رسانه ای غرب در تخریب آن بی اثر بوده.
به هر حال می توان گفت که سوژه موشک های اس 300 دیگر سوخت و حالا همه به دنبال سوژه های جدید هستند که دیگر چه توافقاتی پشت پرده میان ایران و روسیه هست که چشم ها را به برق زدن وادارد.

اسپوتنیک

 • موافقین ۸
 • ۹۵/۰۱/۳۱
 • ۲۳۲۱ بار مطالعه شده است

اس 300

نظرات (۶)

 • مهدی ابوفاطمه
 • موفق باشید
  بفرمایید ناهار پشت میز کار
  :)
  دانشنامه دفاعی:
  نوش جان
  ممنون واقعا جالب بود
  یه روزی میاد روسیه از ما سامانه دفاعی میخره فکرشو بکن استاد😌
  دانشنامه دفاعی:
  خواهش میکنم داداش
  ان شاءالله
  ما هم دلمان به جوانانی مانند شما خوش است
  سلام ،روزی بهتر از این رو خودمون میسازیم بچه های ایران قدرت سایبری قوی دارن میتونن مهندسی معکوس انجام بشه رو اس ۳۰۰، مانند پهپاد آمریکایی ،
  دانشنامه دفاعی:
  علیکم السلام
  (لبخند)
  سلام آقا عمو جان
  به روسها اعنمادی نیست . یه موقع سیستم اش را یه کار میکنند تا با یه فرمان از راه دور در زمان اضطراری و مورد نیاز از کار بیفته . ضمن اینکه هرچی روسیه بندازه دور و فناوریش قدیمی بشه با هزار منت ایران باید بخره . در کل ملت ایران همیشه باید بنجل و زباله چینی و روسی مصرف کنند .جای تاسف دارد که عربستان سقوطی و وهابی های وحشی پلید باید اف 15 و تایفون و رافائل و پاتریوت و ناوچه های پیشرفته و از خودرو هم هیوندا و بنز و شورلت داشته باشند . ملت ایران هم برای روسیه بماله تا بعد از ده سال یه اس سیصد بهمون بده و پراید سوار شیم . اقا یاور متاسفانه عقب ایم
  من که معتقدم از قبل اس سیصد وارد شده بود. روسیه خیلی جاها نمیتونه علنی اقدام کنه. چون برای گرون تموم میشه. از ده سال قبل ارتش نیرو برای آموزش سیستم های دفاع هوای اس دویست و اس سیصد به روسیه فرستاده بود. این یعنی چیزهای پشت پرده خیلی با روی پرده فرق داره.
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.