دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

آزمایش دو زیردریائی اتمی جدید در روسیه

يكشنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۴، ۰۴:۴۷ ب.ظ

دو زیردریایی راهبردی جدید روسیه به نام «یوری دالگاروکی» و «ولادیمیر ماناماخ» آماده ورود به مرحله آزمایشی هستند.

یکی از این زیردریایی ها مجهز به موشک بالستیک قاره پیمای «بولاوا» است. به گزارش روزنامه «ایزوستیا» روسیه ناوگان شمال را برای ارزیابی میزان آمادگی نیروهای هسته ای آماده می کند.

زیردریایی های راهبردی که با کد 955 شناخته می شوند، در آینده ناوگان روسیه را تکمیل خواهند کرد. قرار است هشت زیردریایی جدید 955 جایگزین زیردریایی های «دلفین» با کد شناسه 667 شوند. در این آزمایشات مهمترین مساله این است که هر زیردریایی بتواند 16 موشک قاره پیما را از عمق 50 متری و با نوسان 7-6 به طور مستقیم شلیک کنند.

شلیک موفقیت آمیز به هدف نشان می دهد که در صورت وقوع جنگ هسته ای ناوگان دریایی روسیه می تواند در مقابل دشمن بایستد. خطر اصلی در زمان شلیک، بالاآمدن آب بعد از خروج موشک است.

از زمان شوروی تا کنون سه مرتبه این آزمایشات انجام گرفته است. عملیات با نام رمزی «بیگیموت» انجام می گرفت. در ماه اوت 1991 یک رزمناو اتمی زیردریایی با شناسه 667 از مدل «دلفین» که روی آن نام کا-407 «نووماسکوفسک» درج شده بود تحت فرماندهی سرگی یگوروف کاپیتان دوم نیروهای دریایی موشکی را درزیر آب شلیک کرد. در عرض یک دقیقه و نیم این زیردریایی 640 تن آب را به سمت خود کشید و زیردریایی از عمق 50 متری به 100 متری کشیده شد. اما گروه داخل زیردریایی به موقع کنترل را در دست گرفته و مانع از نوسان زیردریایی شدند. چنانچه زیردریایی کنترل نمی شد، امکان شلیک های بعدی وجود نداشت. سرگی یگوروف برای این اقدام به موقع عنوان قهرمان اتحاد جماهیر شوروی را اخذ کرد.

این شلیک تا امروز رکورد نظامی — فناوری را در تمام دنیا برای خود حفظ کرده است. قوی ترین شلیک انجام شده توسط امریکا از عرضه رزمناو «اوگایو» با چهار موشک «ترایدِنت —2» بوده.

سال 2011 عملیات «بیگیموت» توسط جدیدترین رزمناو با شناسه 955 و تحت عنوان «یوری دالگاروکی» انجام گرفت. زیردریایی با تمام تجهیزات و موشک های بالستیک مدل «بولاوا» به زیر آب رفت. اما فقط دو شلیک انجام داد. در وزارت دفاع گفتند که مهم شلیک همه موشک ها نبود، بلکه مهم این بود که گروه داخل زیردریایی ندانند برای کدام یک از 16 موشک دستور شلیک می دهند. پس از این شلیک، آزمایشات به پایان رسید. از 24 شلیک فقط 15 شلیک موفقیت آمیز بود.

سال گذشته رزمناو «ولادیمیر ماناماخ» امتحان خود را پس داد. طبق اطلاعات موجود، زیردریایی دو شلیک مکرر از زیر آب انجام داد. اما یکی از موشک ها خود به خود منهدم شد و موشک دوم هم به هدف اصابت نکرد. در نتیجه تمام موشک ها به کارخانه تولید کننده برگردانده شد تا دلایل دقیق نبودن شلیک را پیدا کنند. کمیسیون دولت بعدها توضیح داد که دلیل شلیک های ناموفق در تولید نامناسب بوده و ارتش نیز بیش از آن پیگیر قضیه نشد.

در زمان آزمایش رزمناو «اسکیف» 38 شلیک انجام گرفت که 32 شلیک ناموفق بود. سیستم راهبردی دریایی بسیار پیچیده است. فرایند استارت، روشن کردن موتور روی آب و بسیاری فاکتورهای دیگر بر موفق بودن شلیک تاثیر می گذارند. موشک «بولاوا» از نسل پنجم است که پیچیدگی های زیادی داشته و چند منظوره می باشد. این موشک قابل شلیک در دستگاه های مختلف است. به گفته آناتولی سیتنوف رییس سابق نیروهای مسلح وزارت دفاع، آزمایش این موشک با پیچیدگی هایی همراه است.

 

 • موافقین ۷
 • ۹۴/۱۲/۱۶
 • ۸۷۸ بار مطالعه شده است

نظرات (۲)

 • مهدی ابوفاطمه
 • احسنت
  مقاله جالبی بود
  ان شالله دشمن مشغول دشمن بشه
  تشکر
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.