دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

رهبر جدید طالبان کیست؟

يكشنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۴، ۰۶:۴۱ ب.ظ

به گزارش ایرنا، یک نوار صوتی از رهبر جدید این گروه به فاصله دو روز بعد از مرگ ملاعمر، منتشر شد که به گفته طالبان، این سخنان در جمع فرماندهان و سران آنان که با «ملا محمد منصور» بیعت کرده اند، ایراد شده است. حالا دیگر گروه طالبان فردی را در بالای سر خود دارد که همه او را می شناسند.

اگر تا دیروز رهبر طالبان یک فرد مرموز و ناشناخته، حتی برای برخی از اعضای طالبان بود، اینک همه ملا محمد منصور را می شناسند و بسیاری از طالبان و سیاست مداران سابق و فعلی افغانستان او را از نزدیک دیده اند.

لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید

 طالبان عقیده داشتند که کمتر کسی ملا عمر را دیده است، با تغییر اندکی در چهره ظاهری خود، به میان مردم می آمد و از اوضاع و احول کاملا باخبر می شد، اما ملا منصور دیگر نمی تواند این شیوه را پیش بگیرد.

ملا منصور متولد شهرستان میمند استان قندهار است. دستیابی به تاریخ تولد او شاید دشوار باشد، اما آنان که او را در کابل دیده اند، می گویند بین 54 تا 56 سال دارد. او یکی از بنیانگذاران تحریک طالبان است. از فرماندهان نظامی طالبان بوده است که با نیروی هوایی آشنایی دارد. به همین خاطر وقتی طالبان در افغانستان به حکومت می رسد، او مسئولیت وزارت هوانوردی و حمل و نقل این کشور را برعهده می گیرد.

افرادی که در این زمان با او کار کرده اند، می گویند در زمانی که ملا منصور مسئولیت این وزارت خانه را برعهده داشت، یک خط هوایی میان کابل - شارجه برقرار کرد. او را آدمی می دانند که دارای اقدام های ابتکاری است. می گویند تعمیر هواپیماهای مسافری روسی که در افغانستان بلااستفاده مانده بود، در زمان وی بازسازی شد و مورد استفاده قرار گرفت.

روزنامه ها و تحلیل گران سیاسی افغانستان، از او به عنوان یک قاچاقچی یاد می کنند و تصریح دارند زمانی که وی مسئولیت وزارت هوانوردی و حمل و نقل افغانستان، از جمله هواپیمایی آریانا را در اختیار داشته، در کار قاچاق مواد مخدر بوده و از این طریق پول های هنگفتی را نصیب خود و طالبان کرده است.

طالبان در زمان حاکمیت خود نیز به تولید و قاچاق مواد مخدر اعتراف داشت. «محمد قوس» وزیر خارجه طالبان در زمان حاکمیت بر افغانستان، آشکارا اذعان کرده بود «ما نمی خواهیم تریاک در افغانستان تولید شود، ولی ما منبع دیگری که بتواند مخارج ما را تامین کند، در اختیار نداریم»

ملامنصور هم مانند ملا عمر سعی کرده است ناشناخته بماند، اما این تلاش او به اندازه رهبر سابق طالبان، موفقیت آمیز نبوده است. ملا منصور هنگامی که وزارت هوانوردی و حمل و نقل افغانستان را برعهده داشته، کمتر بر سر کار خود در کابل حضور می یافته و بیشتر در قندهار بسر می برده و از طریق معاونان خود، به امور رسیدگی می کرده است.

بعد از سال 2003 میلادی که طالبان سقوط می کند و دوباره اسلحه به دست می گیرد، ملا منصور هم زندگی نیمه مخفی خود را به یک زندگی مخفی تبدیل می کند و کمتر در انظار عمومی مشاهده شده است، اما با این حال، بسیاری از سیاستمداران و خبرنگاران با او از نزدیک برخورد داشته اند.

'وحید مژده' یک خبرنگار نزدیک به طالبان که با ملامنصور ملاقات داشته است، می گوید: او در زمان حیات ملا عمر از بنیانگذاران مذاکره طالبان با جامعه جهانی بوده است و اعتقاد دارد که باید در چارچوب شریعیت، با جهان مذاکره کرد.

او بعد از «ملا برادر»، در میان فرماندهان نظامی یکی از نزدیک ترین افراد به ملا عمر بوده است، هنگامی که پاکستانی ها ملا برادر را در کراچی دستگیر می کنند، ملا منصور به عنوان معاون ملاعمر معرفی می شود.

ملا منصور در نوار صوتی خود نیز اگر چه می گوید مذاکره طالبان با دولت افغانستان، تبلیغات دشمنان است، اما در همان نوار می گوید همه چیز باید در چارچوب شریعیت پیش برود. او در این نوار محتاطانه از مذاکره سخن به میان می آورد تا بتواند نظر افراطی های طالبان را نیز برای گفت و گو با دولت افغانستان به خود جلب کند.

شماری از رهبران پیشین طالبان روز گذشته در نشستی که به مناسبت مرگ ملا عمر برپا کرده بودند، آشکارا با رهبری ملامنصور مخالفت کردند. مولوی قلم الدین رییس ستاد امر به معروف رژیم طالبان در این نشست گفت که سرگروه های طالبان گفته اند که ما را برای انتخاب ملامنصور در جریان قرار نداده اند و باید نشست دیگری برای تعیین رهبر طالبان برگزار شود.

برخی معتقدند این صداها به گوش کسی نخواهد رسید و طالبان فردی را که هم وزن ملامنصور باشد، پیدا نخواهد کرد. به نظر می رسد اگر او بتواند حامیان ملا یعقوب فرزند جوان 23 ساله ملاعمر را قانع کند، آن وقت شاید این گروه بتواند از انشعاب و یا چند پارگی فاصله بگیرد. اقدامی که بسیار دشوار به نظر می رسد.

 • موافقین ۴
 • ۹۴/۰۵/۱۱
 • ۵۳۷ بار مطالعه شده است

نظرات (۲)

به نظر میرسد که کار طالبان تمام است زیرا این رهبر جدید با یک پیشنه که او را قاچاقچی هم مینامد پیش آمده و جالب اینکه زمزمه‌های زدن انشعاب در میان طالبان زیاد است. در مورد حقانی‌ها هم همینطور.. گویا همه میخواهند یک کاسه و یک پارچه دولت خراسان (داعش) را پایه گذاری کنند. من اصلن به آینده خوشبین نیستم. مردم افغانستان اگر دیر بجنبند و آمریکایی‌ها را بیرون نکنند و اوضاع را در دست نگیرند وضعشان از موصل هم بدتر میشود.
حق این ملت مظلوم نیست، بیش از پنج دهه آشوب. بخدا حقشان این نیست که یک اقلیت خشک مغز و تروریست و دست‌نشانده یک تمدن دیرین و یک ملت با فرهنگ و مسلمان را به بازی بگیرند و سرنوشت ایشان را به قهقرا بکشانند.
 • علی گوهر صمیمی
 • با سلامی دوباره
  صد در صد کار طالبان تمام شده است مثل مرده ای که نفس های آخرش رو تند تند می زنه، فعلا مهره پوچی در دست آمریکا هست تا بتونه نقشه های شوم خودش رو تو افغانستان پیاده کنه. جدیدا هم داعش و ولایت خراسان به نظر من طالبان به سود داعش از بین می ره تا داعش، نمره 20 آمریکا کار خودش رو شروع کنه .
  در ضمن این طالبان یعنی اعضایشان اصلا مغز درست و حسابی و فکر و تفکر کاملی ندارن و تو محیط خشک و متعصب بزرگ شدن هیچی حالیشون نمیشه ... خدا هرچی تروریست رو هست نابود کنه
  دانشنامه دفاعی:
  سلام برادر
  وقتی کسی درس حوزوی تکفیری‌ها را آنهم در پاکستان میخواند این میشود! رهبرشان که این باشد ببینید بقیه چه هستند!
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.