دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

نحن صامدون

دانشنامه دفاعی

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»
------------------------------------------------------------
برای بهترین دوستان خود شهادت آرزو کنید:
یا رب اجعلنی شهیدا حیث لا یعلم احد این انا
و
اللهم لا تردنی الی اهلی و ارزقنی الشهاده
التماس دعا
------------------------------------------------------------
یارب این آتش که بر جان من اســـت
سرد کن، زان سان که کردی‌بر خلیل
------------------------------------------------------------
السلام علیک یا نوح (ع) نبی الله
السلام علیک یا ابراهیم (ع) خلیل الله
السلام علیک یا اسمائیل (ع) ذبیح الله
السلام علیک یا موسی (ع) کلیم الله
السلام علیک یا عیسی (ع) روح الله
السلام علیک یا محمد (ص) رسول الله
السلام علیک یا فاطمه (س) عین الله
السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع) ولی الله
السلام علیک یا حسین بن علی (ع) ثار الله
السلام علیک یا صاحب الزمان مهدی (عج) بقیه الله
-----------------------------------------------------------
در کرب‌و‌بلا بیطرفان بیــــــــشرفانند
تاریخ همان است، حسینی و یزیدی
-----------------------------------------------------------
بسیار شرم آور است اگر شیعه و پیرو حضرت علـی علیه السلام باشید. آنگاه داعشی و تکفیری و وهـابی نجس در میان شـما آمد و شد کنند.
سوگند که اگر دنیا را غیرت بود، در تلاقی نگاه‌های دلواپس و نگران اربابم ابوالفضل علیه السلام و مولایم امام حسین علیه السلام باید میسوخت و خاکسـتر میشد.
آی دنیا؛ دلم آتش گرفت از گریه‌ی فرزندان حسین علیه السلام. رواست دلت آتش بگیرد. رواست که بسوزی و خاکستری شوی از گریه‌ی مهدی.. بایست دنیا ... بایست دنیا.. چطور میگذری وقتی هنوز دل زینب خون است.
==============================
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ
خاک پای عاشقان اهل بیت:
دانشنامه دفاعی
==============================
تماس با من
daneshnameh@mihanmail.ir
==============================
خدایا تو را سپاس که به ما حسین علیه السلام را دادی؛ بار اللهی عشق عزیز حسن و حسین و عباس علیهم السلام را از من رو سیاه نگیر
اللهی آمین

السلام علیک یا خضر نبی علیه السلام

مقالات نظامی
لوگوی دوستان

مؤسسه خيريه محك
به امید ظهورش صلوات
دانشنامه دفاعی
یک دانشجو

پیامبران و فرقه‌های شر

سلاح های شیمیایی سلاح هایی که به صورت گاز مایع و جامد هستند و بستگی به مدل فضایی آن ها اثرات گوناگونی از آسیب به بافت ها و آنزیم های انسانی گرفته تا حتی سوختن و... در واقع سلاح هایی هستند که از طریق شیمیایی باعث آسیب دائمی به جانداران میشوند.

اولین توافقنامه منع کاربرد سلاح های شیمیایی به قرن هفدهم بر می گردد معاهده ای مبنی بر عدم کاربرد گلوله های سمی میان فرانسه و آلمان در استراسبورگ امضا شد در کنفرانس لاهه در سال 1899 نیز منع کاربرد سلاح شیمیایی امضا شد اما در جنگ جهانی اول از سمت هر دو طرف متفقین و متحدین استفاده شده البته سخن به میان آمده که فرانسه اولین بار ضد آلمان از این گاز استفاده کرده البته ایریتنت بوده که نوعی گاز اشک آور محسوب می شود در آگوست هزار و نهصد و چهارده فرانسوی ها از گاز اشک آور در نارجنک های بیست و شش میلیمتری استفاده کردند. هرچند بعد ها در 1925 در ژنو استفاده از سلاح شیمیایی ممنوع شد.پروتکل ژنو کاربرد سلاحهای شیمیایی را در جنگ ممنوع می کند اما گسترش، تولید و مالکیت چنین سلاحهایی را ممنوع نمی‌کند. بسیاری از کشورها پروتکل ژنو را امضا کردند اما این حق را برای خود محفوظ نگه داشتند که چنانچه خود و یا متحدانشان مورد حمله با سلاحهای شیمیایی قرار گرفتند، به همان صورت مقابله کنند. در ضمن بسیاری از امضا کنندگان پروتکل این حق را برای خود محفوظ نگاه داشتند که در مقابل کشورهایی که به پروتکل نپیوسته اند از سلاحهای شیمیایی استفاده کنند.  پس از استفاده عراق از سلاح شیمیایی بعدها در سیزده ژانویه 1993 در پاریس پیمان نایودی سلاح های شیمیایی به امضا رسید. اولین استفاده مرگبار از سلاح شیمیایی اولین بار توسط آلمان در نبرد کلیموف ضد روسیه در جنگ جهانی اول استفاده شد و این گازی مایع بود که به همین علت در سرمایه روسیه یخ زده و آسیب چندانی به روسیه نرساند.

 

blyq_war_d61f01_57188395B15D.jpg

جنایات جنگی

کلر قسمتی از نمک و ترکیبات دیگر است به وفور در طبیعت یافت می‌شود و کاربرد فراوانی در زندگی بشر دارد.گاز کلر زرد مایل به سبز است، دو و نیم مرتبه از هوا سنگین تر، دارای بوی بسیار بد و خفه کننده و بسیار سمی است کلر به عنوان ماده ضد عفونی کننده رایج در استخرهای شنا برای تمیزی و بهداشت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر استنشاق بشود به سرعت فرد را از پا در می آورد ارتش آلمان در جنگ جهانی اول اولین استفاده کننده بود و به چشم بینی ریه و گلو آسیب می رساند بر اساس نوشته های سرگرد کارل ون زینگلر این سلاحی بسیار قدرتمند هست و در همان دوبار استفاده اول 130 افسر انگلیسی را کشت.

این سلاح به کسانی که روی زمین نشسته اند یا خوابیده و یا در حال فرار می باشند بیشتر از افرادی که سرجای خود ایستاده اند آسیب می رساند این سلاح از انتظارات آلمان ها رو براورده نکرد و از آن چیزی که فکر میکردند ضعیف تر بود. این گاز محلول در آب هست(هیدرو فولیک) بنابر این می توان با پوشاندن مجاری تنفسی با پارچه خیس آسیب را به حداقل رساند . البته بعضی ها بر این عقیده اند که استفاده از ادرار موثر تر است زیرا گاز کلر به دی کلرو اوره تبدیل میشد. گاز کلر با آب در ریه ها واکنش داده و باعث ساخته شدن اسید هیدروکلریدیریک یعنی اسید معده میشود و شروع به خوردن بافت پوششی ریه ها میکند در طی تکامل(جدا از عقاید دینی) همیشه به لایه ای مرطوب پوستی نیاز داشته اند که از راه آن انتقال گاز های تنفسی بر اثر فشار سهمی از لایه های اپی درمی جانوران در خشکی زندگی کنند حتی در بینی ما وحتی در زبان ما برای این که بو کنیم یا بچشیم نیاز است تا آن مولکول ها به صورت محلول به سلول های گیرنده متصل شوند کودکانی که زودتر از نه ماهگی به دنیا میایند درون دستگاه هایی با شرایط تنفسی ویژه ای قرار داده میشوند تا بتوانند تنفس کنند زیرا گاز ها برای انتشار و تبادل نیاز به سطحی مرطوب دارند که این سطح مرطوب که توسط سلول های موجود در آلوئول ها یا کیسه های هوایی سورفاکتانت نام دارد که با ایجاد سطحی مرطوی اجازه ی حل شدن گاز ها در آن و عبور آن ها را میدهد اگر این سطح آسیب ببیند تنفس برای فرد بسیار مشکل خواهد شد  اولین استفاده از سلاح شیمیایی توسط بریتانیا در نبر لوس 25 سپتامبر 1915 استفاده شد اون ها از گاز های کلر آلمان که بدست آورده بودند ضد نیرو های آلمان استفاده کردند اما جهت باد اون رو به سمت نیرو های انگلیسی برگرداند آن ها از ماسک های ضد گاز استفاده میکردند که درونشون گرم میشد و جلوی دید گرفته میشد.

در همان سال فرانسه Carbonyl dichloride را استفاده کرد در ترکیبی مساوی از کلر و این گاز باعث میشد که مسافت دورتری برود این گاز بی رنگ است این گاز بسیار خطرناک تر از کلر بود و 24 ساعت طول میکشید تا اثرات آن پدیدار شود و تا آن مدت سرباز نمیفهمید که به آن گاز مسموم شده است انگلیس ها ماسک هارا آغشته به سدیم فنولات کردند تا از آسیب این گاز جلوگیری کنند حدود هشتاد و پنج درصد از هر صد هزار نفر کشته به خاطر سلاح های شیمیایی در جنگ جهانی اول جانشان را از دست دادند.

گاز خردل

گاز خردل:
این گاز بسیار از دیگر گاز ها خطر ناک تر بوده و توسط آلمان به کار رفته شد این گاز بسیار سنگین است و روی زمین می نشیند و از چند روز تا چند ماه بستگی به شرایط آب و هوا باقی می ماند این گاز باعث سوختگی شدید پوست می شود چشمانشان ضخم می شود و شروع به استفراغ میکنند باعث از بین رفتن غشای موکوزی در نایژه ها میشود و تنفس بسیار مشکل و دردناک میشود و بدتر آن که زمان بسیاری میبرد تا فرد مبتلا بمیرد در واقع زجر کش میکند این گاز باعث کوری میشود و این گاز به طور گسترده در جنگ تحمیلی و حلبچه مورد استفاده قرار گرفت. آسیب دیدن غشای موکوزی در نایژه از آن جا که دیگر ذرات معلق نمی توانند در آن حل شوند و به کمک مژک های سلول های لایه مطبق کاذب به بیرون بروند وضعیتی شبیه به فرد سیگاری بوجود میاید که با سرفه همراه است.

گاز خردل

سلاح شیمایی  شعاع آلودگی کمتری نسبت به سلاح هسته ای دارد. مهار کننده ها دو نوع دارند یا رقابتی یا غیر رقابتی در مهار کننده های رقابتی مولکول های مختلف که شباهت بسیار زیادی بهم دارند اما تنها یکی می تواند متصل شود آن که نمی تواند متصل شود در اطراف جایگاه فعال(اکتیو سایت) تجمع کرده و نمی گذارند که مولکول اصلی به آن جا بچسبد البته این به معنای به صفر رساندن فعالیت آنزیم نیست اما بعضی مولکول ها به قسمت های خاصی از آنزیم متصل شده و کاملا شکل فضایی آن را تغییر داده و غیر فعال میکند که ممکن است برگشت پذیر باشد اما مهار کننده غیر رقابتی برگشت ناپذیر به طور دائم به آن متصل شده و عملا آنزیم را از کار می اندازد این نوع مهار کننده ها به جایگاهی به نام جایگاه آلوستریکی متصل می شوند گاز سارین C4H10FO2P که این هیبیتور(غیر فعال کننده) آلوستریکی می باشد یعنی به قسمتی خاص که دقیقا مخصوص یک نوع آنزیم است و آن آنزیم  در واقع آنزیم استیل کولین استراز به آن متصل شده و سبب می شود که نورو ترانسمیتر استیل کولین تجزیه نشود در نتیجه به طور مداوم کانال های سدیمی باز و بسته می شوند( حداکثر سرعتی داره که برابر است با بیشترین سرعت باز و بسته شدن) در نتیجه حجم بسیار زیادی سدیم وارد سلول عصبی/ماهیچه ای می شود که در سلول ماهیچه ای باعث باز شدن کانال های کلسیمی میشود و کلسیم درون سارکوپلاسم به بیشترین حد خود می رسد و ماهیچه ها به طور نامنظم و سریع و غیر ارادی شروع به انقباض میکنن که همین میتونه توی ریه ها و قلب هم رخ بده چیزی شبیه به تتناسیم فقط تتانسیم یا همون خنده شیطان هست اما نامنظمش در کزاز یا تتانسیم پشت سر هم پتاسنسیل عمل تولید میشود و از اون جا که ماهیچه های کمر قوی تر هستند فرد به سمت کمر خم میشود و یک لبخند روی لبش پدیدار میشود تا این که بدنش به طور کامل وارد انقباض میشود و از آنجا که ماهیچه های ریوی و قلبی هم منقبض میشوند فرد خفه میشود این حالت یک حالت بسیار دردناک است به سبب تجمع یون پتاسیم در ماهیچه ها تا این که فر بمیرد در قدیم اون رو تسیخر جسم توسط شیطان میدانستند البته در سارین سیستم عصبی بهم می ریزد و شروع به ارسال پیغام عصبی بدون وقفه میکند که باعث اشکال در سیستم عصبی می شود از این گاز در یک حمله ی تروریستی در متروی توکیو ژاپن استفاده شد.

گاز سارین

گاز سارین

تیانیسم

کزاز(تتانیسم)

عامل نارنجی(در ویتنام به کار گرفته شد و ربطی به جنگ جهانی اول ندارد):

رتش آمریکا در جریان جنگ ویتنام از 1961 تا 1971 میلادی از عامل نارنجی به عنوان بخشی از برنامه جنگ شیمیایی استفاده کرد. طی این 10 سال نیروهای آمریکایی بیش از 75 میلیون لیتر از مواد شیمیایی به نام "عامل نارنجی" را در ویتنام، لائوس و بخش‌هایی از کامبوج استفاده کردند.

عامل نارنجی نوعی جنگ افزار شیمیایی است که ارتش آمریکا در جنگ ویتنام و برای از بین بردن جنگل های پناهگاه ویت کنگ به کار برد.

این حمله شیمیایی صدها هزار قربانی گرفت و حتی امروز با وجود گذشت 40 سال از آن حادثه هنوز کودکانی با اختلالات مادرزادی در ویتنام متولد میشوند.

قربانیان ویتنام

جنایت جنگی

درکل سلاح های شیمیایی هرچقدر هم که مرگ بار تر باشند اثرش تنها بر روی شخص تا پایان زندگی او می ماند(در بسیاری موارد همچون عامل نارنجی بسیار سرطان زا هستند و می توانند باعث بروز جهش ژنتیکی شوند که به فرزندان هم منتقل شود) اما سلاح های هسته ای و بمب های کثیف به علت وجود رادیو اکتیو نه تنها روی فرد بلکه در صورت آسیب دیدن ژنوم سلول های جنسی به نحوی خطرناک تر به فرزندان منتقل می شود زیرا بسیاری ژن ها تنها در مرحله ی رویانی و جنینی رونویسی می شوند و باعث ناهنجاری ها و حتی مرگ آن ها میشوند در حالی که این ژن ها در افراد بزرگسال خاموش بوده(متیله شدن با اتصال CH3) در سلول های سوماتیک(پیکری) آسیبی به فرد بزرگسال نخواهد رسید در پرتو درمانی آن بخش که دارای غده سرطانی است را با پرتو هایی که سبب شکسته شدن دی ان ای سلول سرطانی میشود بمباران میکنند اما تنها سلول های سرطانی از بین میروند زیرا دلیل آن که سرطانی اند این است که نمی توانند خود را ترمیم سازند فقط سلول های سالم پس از آن می توانند خود را ترمیم سازند حال اگر تحت تشعشعات بسیار پر قدرت تر رادیو اکتیو حاصل از انفجار هسته ای قرار بگیرند و ژنی که مسئول ساخت پروتئین های ترمیم کننده دی ان ای آسیب ببینید می تواند به بیماری های بسیار بدخیم و کشنده نظیر سرطان ها و ضخم های هسته ای دچار شود.

جنایت جنگی

عامل شیمیایی

این سلاح غیر انسانی بسیار دردناک بوده و از انسانیت و اخلاق به دور است حتی استفاده از این سلاح بر ضد سربازان و نظامیان دشمن هم امری غیر اخلاقی محسوب میشود دیگر چه برسد در مورد مردم عادی اما تاریخ ثابت کرده که هر وقت این سلاح در جهت منافع ابر قدرت ها استفاده شود دیر تر از هر وقت دیگری به آن واکنش نشان میدهند بسیاری از دوستان می گویند که ما باید همچین سلاح هایی دی اختیار داشته باشیم اما این گونه سلاح ها با عقاید و باور های اسلامی و اعتقادی و انسانیت ما در تضاد بوده و هست و ما هرگز در تاریخ لکه ننگی به نام استفاده از سلاح های شیمیایی را به نام خود ثبت نخواهیم کرد در تصاویر پایین می توانید عملکرد گاز خردل را روی مردم بیگناه ایران در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ملتمان ببینید و بعد با خود بگویید آیا شایسته هست وقتی نمی خواهیم این بلاها درمورد ما تکرار شود خود آن را درباره ی دیگران تکرار کنیم؟

میلیتاری

مطالب مشابه:

 • موافقین ۷
 • ۹۵/۰۱/۲۷
 • ۱۷۹۰ بار مطالعه شده است

جنایت جنگی

شیمیایی

نظرات (۴)

ممنون استاد
 • مهدی ابوفاطمه
 • لعنت الله علی الظالمین
  لعنت بر باعث و بانیان و سازندگان و استفاده کنندگان این سلاح ها
  سلام داداش جدا دارم درست میبینم؟ خخخخخ ولی توش یه اشکال هست وقت نکردم تو میلیاری درستش کنم سارین به اکتیو سایت استیل کولین متصل میشه گفتم راه های زیادی داره ولی سارین به اکتیو سایت متصل میشه
  دانشنامه دفاعی:
  علیکم السلام
  لطفا بنده را هم در جریان بگذارید
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.